Porady Hansloren
Produkt dnia
Culina-s Blanco bateria kuchenna sprężyna stal
Culina-s Blanco bateria kuchenna sprężyna stal
2 079,00 zł 1 690,24 zł
szt.
Czy zlew przy oknie to dobry pomysł? 0

Czy zlew przy oknie to dobry pomysł?

Dziś sprawdzimy, czy zlew przy oknie to dobry pomysł. Tak zaprojektowana strefa zmywania w kuchni jest ostatnio coraz bardziej popularna. Nie ma się czemu dziwić – ma swoje niezaprzeczalne zalety. Jednak zanim pospiesznie podejmiesz decyzję o remoncie kuchni i przeniesieniu zlewu pod okno, przeczytaj nasz poradnik do końca i upewnij się, że rozważyłeś każdy aspekt.


 

Zlew pod oknem – zalety

Zlewozmywak pod oknem na swoje niekwestionowane zalety.

  1. Widok – zwłaszcza jeżeli masz piękny ogród lub mieszkasz nad jeziorem.
  2. Naturalne oświetlenie – tutaj oczywiście wiele zależy od usytuowana kuchni, ale dzienne światło, podczas codziennego zmywania z pewnością jest atutem.
  3. Oszczędność na prądzie – dzienne światło oznacza mniejsze korzystanie ze sztucznego oświetlenia, a tym samym realne oszczędności.
  4. Komfort dla głowy i oczu – patrzenie na krajobraz jest lepsze, niż patrzenie w ścianę lub front górnej szafki, zawieszonej nad zlewem. Relaksują się oczy, a głowa może odpocząć, patrząc na zieleń. Zmywanie jest w dużej mierze czynnością, którą wykonujemy automatycznie.
  5. Odczarowanie strefy zmywania – zyskuje ona piękny wygląd i przestaje kojarzyć się tylko ze żmudnym zmywaniem.

Zlew pod oknem – wady

Nie będziemy ukrywać, że zlewozmywak pod oknem pozbawiony jest wad. Takowe też są.

  • Chlapanie – zmywanie to chlapanie i rozbryzgiwanie wody. O ile z blatu możemy ją raz-dwa wytrzeć, tak szyba wymaga użycia spary'u i ręcznika, by nie była umazana i nie zostały smugi. Jednak wszystko jest kwestią wprawy lub/i zorganizowania przestrzeni. Polecamy wybrać zlew z głębokimi komorami, z których wydostawanie się wody nie jest takie łatwe.
  • Brak suszarki na naczynia nad zlewem – takie umiejscowienie suszarki jest do dziś bardzo popularnym rozwiązaniem. W przypadku zlewu przy oknie nie możemy z niego skorzystać, więc najlepszą opcją jest zlew z ociekaczem.


Czy zlew przy oknie blokuje okno?

Zdecydowanie nie. Kiedyś, być może można było się z tym zgodzić, że zlew przy oknie blokuje okno na dobre i trzeba je myć od zewnątrz, co wydaje się być kuriozum, gdy mieszkamy w bloku. Teraz jest zupełnie inaczej, bo są dostępne funkcjonalne baterie podokienne i jest ich naprawdę sporo. Do wyboru masz między innymi baterie z wyciąganą wylewką, składane i chowane w blacie. Każda z nich umożliwia swobodne otwieranie okna, powieszenie na nim firaneczki, ale też obustronne mycie. Te rodzaje baterii opisaliśmy tutaj: Rodzaje baterii kuchennych podokiennych.

bateria podokienna wyjmowana Hansgrohe Metris.  Wyjmowana bateria kuchenna Blanco Daras F do zlewu pod oknem.  Chowana bateria podokienna Blanco Eloscope F - idealna do zlewu pod oknem.

 

Zlew przy oknie a kaloryfer

Zlew przy oknie oznacza zabudowę przyokienną, czyli blat i szafki. Schowanie w nich kaloryfera byłoby całkowicie nieużyteczne. Można to zrobić, gdy chcemy go zachować na przyszłość, ale w najbliższych latach nie będziemy go używać. Pojawia się jednak trudność w zmieszczeniu instalacji grzewczej i kanalizacyjnej. Czasem może być to niemożliwe. Przypominamy, że można zrezygnować z kaloryfera w kuchni, jeżeli jest on niepotrzebny, ale można też przenieść go na inną ścianę lub zdecydować się na inne ogrzewanie, np. podłogowe. W tej sprawie najlepiej skonsultować się ze specjalistą budowlanym i administracją budynku.

Czy zlew przy oknie to dobry pomysł, kiedy masz dzieci?

Świetny, jeżeli zachodzą dodatkowe okoliczności. Na przykład jeżeli mieszkasz w domu i z kuchennego okna widzisz ogród i bawiące się w nim dzieci. Albo gdy mieszkasz w bloku i za szyba widzisz plac zabaw, na który właśnie wybrały się pociechy. Możesz wykonywać codzienne obowiązki – mycie warzyw i owoców, zmywanie naczyń itp. – i mieć je jednocześnie na oku. W kontekście użytkowania zlewozmywaka przez dzieci w ogóle nie ma znaczenia, czy znajduje się on pod oknem, na wyspie czy w blacie przy ścianie.

Czy zlew przy oknie to dobry pomysł - zlewozmywaki i baterie składane Hansloren.  Czy zlew przy oknie to dobry pomysł - zlewozmywak ze składaną baterią i ociekaczem Hansloren.  Zlewozmywak podokienny Invictus Hansloren.

 

Czy zlew przy oknie to dobry pomysł dla osób starszych?

Wiek zupełnie nie ma tutaj znaczenia. Jeżeli układ kuchni ze zlewem przy oknie podoba się mieszkańcom danego domostwa – śmiało, niech się na niego decydują. Zwracamy jednak uwagę na to, że osoby starsze często mają mniej siły, a co za tym idzie wyjęcie baterii mocno wciśniętej w zlew lub odkręcenie, jeżeli jest ona zakręcana, może sprawić im nieco trudności. Warto sprawdzić, czy mechanizm działa wyjmowania/składania działa płynnie. Z doświadczenia jednak wiemy, że starsze osoby bardzo cenią sobie patrzenie przez okno podczas codziennych czynności i taki układ jest chętnie przez nie wybierany.

O czym pamiętać, instalując zlewozmywak przy oknie?

Oto kilka ważnych rzeczy, o których rozważenie i przestrzeganie sprawi, że zainstalowany zlew przy oknie będzie dla Ciebie praktyczny i wygodny. Pamiętaj, że powinna być to decyzja przemyślana i odpowiednio zaprojektowana.

1. Usytuowanie okna ma znaczenie. I to ogromne, bo wysokość blatu powinna zrównywać się z wysokością blatu, która to powinna zostać dobrana do wzrostu i potrzeb domowników. Zbyt nisko osadzone okno w kuchni będzie wymagać zazwyczaj całkowitej wymiany. Czasem stosuje się też nieco wyższe ulokowanie okna, by parapet był o kilka centymetrów wyżej niż blat. Wygląda to świetnie i daje więcej możliwości aranżacji parapetu, w tym postawienie na nim ziół, gdyż ryzyko ich zachlapania wodą z płynem jest tym mniejsze, im wyżej usytuowany jest parapet i okno.
2. Parapet powinien być odporny na działanie wody, gdyż narażony jest na częsty z nią kontakt. Świetnie sprawdzają się np. parapety kamienne lub marmurowe.
3. Nowoczesna bateria kuchenna składana to absolutny must have. Nie blokuje okna, a rewelacyjnie spełnia swoje zadania. Łatwe wyciąganie, chowanie, sprzątanie, bez obawy o zepsucie.
4. Teoretycznie każdy zlew można zainstalować pod oknem, o ile jest wystarczająco dużo miejsca, ale należy zwracać uwagę na materiał, z którego jest wykonany i powłoki, którymi jest pokryty. Długotrwała ekspozycja na promienie UV może być szkodliwa dla naturalnych powierzchni, np. kamieni. Świetnie sprawdzają się zlewy granitowe czy zlewy stalowe. Są też specjalne zlewy stworzone z myślą o instalacji pod oknem. Takie są nasze zlewozmywaki podokienne Hansloren, sprzedawane w komplecie z pasującą baterią.

Wyjmowana bateria kuchenna Hansgrohe Variarc Talis Hansloren. Idealna pod okno.  Wyjmowana bateria kuchenna Villeroy Boch Hansloren.  Bateria kuchenna składana Tres Clasic Hansloren.

Zobacz wszystkie baterie podokienne: baterie do montażu pod oknem.

 

Na koniec warto przypomnieć, że zastanawiając się, czy zlew przy oknie to dobry pomysł, trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach zlew nie jest już tak bardzo eksploatowany, jak kiedyś. Mamy zmywarki, które myją większość naczyń i sztućców. W zlewie myjemy owoce i warzywa, odcedzamy makarony i kasze, szorujemy przypalone garnki. Nie są to czynności, które generują potrzebę posiadania wielkiej suszarki lub podczas których woda chlapie na lewo i prawo. W XIX wieku zdecydowanie łatwiej zachować czystość zarówno samego zlewu, jak i blatu oraz okna. Zatem wszystkim, którym zlewy podokienne się podobają, serdecznie je polecamy, a w razie wątpliwości doradzimy co i jak.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl