Porady Hansloren
Do czego służy mała komora w zlewozmywaku? 0

Do czego służy mała komora w zlewozmywaku?

Dzisiaj krótko i konkretnie o tym, do czego służy mała komora w zlewozmywaku. Często mówi się, że to rozwiązanie pośrednie między zlewem jednokomorowym a dwukomorowym. Poniekąd do prawda, choć użytkownicy zlewów 1,5-komorowych znajdują wiele nietypowych zastosowań tej połówki.


 

Po co mała komora w zlewie?

Mała komora w zlewie może przydać się do:

  • odkładania brudnych sztućców,
  • namoczenia brudnych sztućców,
  • mycia i osuszania owoców i warzyw,
  • mycia i osuszania naczyń,
  • rozmrażania mięsa, żywności,
  • odcedzania żywności,
  • ogrzewania żywności do temperatury pokojowej,
  • studzenia napojów,
  • odmaczania produktów celu usunięcia etykiety (np. słoiki),
  • separowania ostrych (noże) lub delikatnych (kieliszki) naczyń,
  • odkładania mokrych gąbek i szmatek,
  • przechowywania środków czystości,
  • oszczędzania wody.

To tylko nasze podstawowe propozycje, Ty możesz dopisać swoje. Każda rodzina ma bowiem inne potrzeby i finalnie inaczej eksploatuje kuchnię, w tym zlewozmywak.

Do czego służy mała komora w zlewozmywaku - Hansloren Box Lux 55 zlew kuchenny.  Mała komora w zlewie 1,5 zlewozmywak - Hansloren Invictus zlew kuchenny.  Po co mała komora w zlewie - Hansloren Box Line 65 zlewozmywak kuchenny.

 

Zlew 1,5-komorowy a mycie naczyń

Samo mycie naczyń w małej komorze nie jest specjalnie praktyczne na co dzień. Dodajmy też, że obecnie takie zlewozmywaki pojawiają się w kuchniach, w których obecna jest zmywarka. Kubki i talerze trafiają do maszyny, a ręcznie myte są tylko wybiórcze rzeczy. Co można umyć w małej komorze? Przede wszystkim sztućce, których zawsze brakuje. Z doświadczenia wiemy, że beztroskie wrzucanie widelców i łyżek do zmywaki skutkuje tym, że podczas kolacji okazuje się, iż wszystkie są brudne i czekają na doładowanie urządzenia do końca. Gromadzenie ich w małej komorze pozwala na bieżąco je myć, a tym samym uniknąć niemiłego zaskoczenia. Wszelkie naczynia, które nie są przeznaczone do zmywarki można także magazynować w tej części zlewu. Przykładem jest delikatna porcelana, której producent nakazuje mycie ręczne. Włożona do głównego zlewu szybko zostałaby przykryta garnkami i patelniami, co naraża ją na uszkodzenia. Kiedy trafi do małej komory, jest zawsze na widoku i można ją od razu umyć. Przecież to tylko chwila.

Do czego mała komora w zlewie? Do owoców i warzyw!

Jednym z częstszych zastosowań małej komory jest zadedykowanie jej dla owoców i warzyw. Kiedy przynosisz zakupy, rozpakowujesz je i wyciągasz warzywa, bywa, że są one brudne. Pęczek rzodkiewki z ziemią i brudnymi listkami, ociekająca sałata, ziemniaki i marchewka z grudkami itp. Najlepiej, by trafiły one bezpośrednio do mniejszej komory, gdzie je umyjesz, a następnie osuszysz. To bardzo praktyczna funkcja. Zlew 1,5-komorowy to zatem rozwiązanie dobre dla osób, które życie sobie regularnie ułatwiają.

Mała komora w zlewie a dzieci

Tutaj sprawa jest prosta – małe rzeczy są dla małych osób, duże dla dorosłych. Jeżeli dziecko bardzo chce pomagać w kuchni, ale zbytnio wydłuża to czas pracy (lub po prostu jakikolwiek inny powód), możecie się umówić, że Ty zmywasz duże rzeczy w głównej komorze, ono małe (np. łyżki) w mniejszej. Finalnie obie strony będą zadowolone – Ty zyskasz czyste naczynia, które samodzielnie pozmywasz w swoim tempie, dziecko będzie czuło się pomocne. Pamiętaj jednak, by podsuwać maluchowi tylko „bezpieczne” przedmioty – łyżeczki, drewniane szpatułki, grube kubki czy nakrętki do słoików. Małe, ale kilka. Wtedy będzie zajęte przez dłuższy czas.

Rozmrażanie jedzenia w małej komorze

Mała komora w zlewie 1,5-komorowym świetnie sprawdza się do rozmrażania w niej żywności. Zazwyczaj jest z tym nie lada kłopot, bo wydzielana jest woda, więc położyć zamrożoną kostkę mięsa na blacie, to nie bardzo, włożyć do zlewu, w którym są naczynia i fusy też nie. Potrawy wyciągnięte z zamrażarki możemy ułożyć w małej komorze, aby spokojnie odtajały, a cała woda spłynie od razu do odpływu. Nie blokuje to używania głównego zlewozmywaka. Jeżeli chcemy rozmrozić coś w wodzie, możemy nalać do małej komory ciepłej wody i włożyć doń daną rzecz.

Podobnie sprawa się ma, kiedy chcemy coś ogrzać do temperatury pokojowej – np. jajka lub śmietanę, by użyć do przepisu. Wyjęte z lodówki i pozostawione na blacie mogą pozostawić mokrą plamę. Wstawione do małej komory, zagrzeją się do odpowiedniej temperatury, ale nie brudząc. Jeżeli chcemy ostudzić żywność, np. gorącą herbatę, możemy odstawić ją do tej części zlewozmywaka, i zaczekać aż ostygnie. Gorące kubki pozostawione na blacie mogą przysporzyć kłopotów, zwłaszcza kiedy w domu są dzieci lub w kuchni panuje harmider. Mała komora w zlewie służy także do odcedzania np. makaronu. Można dokupić do niej odpowiednio dopasowane sitko lub zwykły durszlak oprzeć na jej brzegach. Praktycznie nie ma wtedy opcji by uległ ob przewróceniu.

Przechowywanie środków czystości

Do czego jeszcze służy mała komora w zlewozmywaku? Na przykład do wygodnego przechowywania dozownika z płynem i gąbek. Jeżeli zlew jest bez ociekacza, czasem nie ma gdzie odstawić środków czystości. Trafiają one na blat, który mogą z czasem zabrudzić (pozostaje przecież na nich woda i osadza się kamień). Wygodnie wtedy jest zostawiać je w małej komorze, gdzie spokojnie odciekną i wyschną. Będzie to opcja przydatna dla osób, które na co dzień korzystają z wielu akcesoriów do zmywania – różne płyny, gąbki, szmatki, szczotki, rękawice.

Przydatność małej komory a materiał, z którego wykonany jest zlew

Nie możemy nie wspomnieć o tym, że w niektórych przypadkach, to z jakiego materiału wykonany jest zlew, będzie determinować użycie małej komory. Co do zasady, zlewozmywaki 1,5-komorowe czy 2,5-komorowe znajdziemy wykonane z ceramiki, granitu czy stali - wiadomo, obecnie oferta jest duża. Pamiętajmy jednak o tym, że materiały te mają swoją charakterystykę, a co za tym idzie specyficzne cechy. Na przykład granit - zlewozmywaki granitowe nie lubią pozostawiania w nich brudnych naczyń albo resztek jedzenia. One lubią być użyte i osuszone, pozostawione czyste. Pisaliśmy o tym w artykule: Zlewozmywaki granitowe - jak czyścić? W ich przypadku użycie małej komory sprowadza się do czynności regularnych i bieżących - opłukiwanie warzyw lub zmywanie delikatnych naczyń. Zlewozmywaki stalowe będą o wiele bardziej wielofunkcyjne - komora może posłużyć do przechowywania brudnych naczyń, mycia ich i oczyszczania warzyw. Nasze porady odnośnie do modeli polecanych tu: Jakie zlewozmywaki stalowe polecacie?

 

Mamy nadzieję, że skutecznie wyjaśniliśmy po co jest mała komora w zlewie i kiedy się przydaje. Poniekąd jest to rozwiązanie pośrednie, ale też z drugiej strony daje zupełnie inne opcje niż druga duża komora. Zazwyczaj jest tak, że jak mamy dwie standardowe do dyspozycji, to obie służą do zmywania naczyń lub jedna do zmywania, druga do osuszania. Rzadko myślimy o tym, by mieć dedykowaną przestrzeń na warzywa czy delikatne rzeczy i sztućce.

Do czego służy mała komora w zlewozmywaku - mycie owoców i warzyw w małej komorze zlewu.  Do czego służy mała komora w zlewie - mycie i suszenie naczyń w małej komorze w zlewozmywaku.  Po co mała komora w zlewozmywaku - środki czystości przechowywanie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl