Porady Hansloren
Produkt dnia
Minimalistyczna łazienka 0

Minimalistyczna łazienka

Minimalistyczna łazienka to marzenie wielu naszych Klientów. Opowiadają nam, że wyobrażają sobie to pomieszczenie jako wygodne, intymne i czyste, ale przede wszystkim proste i niezagracone. Ten trend tym częściej pojawia się w łazienkach w mieszkaniach w blokach, które są po prostu małe i aby były estetyczne i użyteczne muszą być sprytnie urządzone. Co ciekawe, także duże przestronne łazienki są coraz chętniej urządzane w stylu minimalistycznym. Właściciele cenią swobodę, poczucie przestrzeni, lekkość powietrza. Zobaczcie nasze inspiracje na minimalistyczne łazienki, zdjęcia, a także nasze wskazówki i wnętrzarskie triki.


 

Minimalistyczna łazienka – must have

Zacznijmy od zupełnych podstaw, czyli listy elementów, które są totalną podstawą i znajdują się w praktycznie każdej łazience, a więc także w tej minimalistycznej nie możemy ich pominąć. Są to:

- wanna lub prysznic, czyli strefa kąpielowa
- miska sedesowa, jeżeli nie ma osobnej toalety
- umywalka z armaturą
- oświetlenie
- miejsce do przechowywania.

I to w zasadzie tyle z „niezbędników”.
Nie możemy jednak zapomnieć o innych elementach, które zazwyczaj w łazienkach mamy, czyli:

- lustro
- blat łazienkowy
- pralka (i suszarka), jeżeli nie ulokowaliśmy jej w kuchni lub pralni
- wieszaki lub relingi na ręczniki i szlafroki
- kosz na pranie
- miejsce do przechowywania większych przedmiotów, np. misek.

 

Jak urządzić minimalistyczną łazienkę?

Kilka zasad, które pomogą urządzić minimalistyczną łazienkę przedstawiamy poniżej.

  1. Pozyskanie jak największej ilości przestrzeni, sprawiającej wrażenie przestrzenności.
  2. Wprowadzenie dużej ilości światła, które poszerzy przestrzeń. Światło nie tylko ogólne, ale też podświetlenie lustra czy wanny.
  3. Gładkie i proste powierzchnie, które dają wrażenie dużych przestrzeni. Zdecydowanie lepsze będą duże kafle niż małe kafelki. Warto zrezygnować z dekorów i wzorów.
  4. Postawienie na podtynkowe instalacjestelaż podtynkowy, kabina walk-in i odpływ liniowy, baterie prysznicowe podtynkowe, ale też zagospodarowanie ewentualnych wnęk w ścianach jako szafki.
  5. Zastosowanie mebli z gładkimi frontami i bez uchwytów. Najlepiej zawieszanych lub na nóżkach, które dodadzą lekkości wnętrzu.
  6. Użycie luster, ale także w użytecznej formie, czyli np. jako fronty szafek.
  7. Zastosowanie jednej, dwóch, maksymalnie trzech barw we wnętrzu.
  8. Ukrywanie drobnych rzeczy, chemii do sprzątania w pstrokatych opakowaniach, kolorowych kosmetyków, wszelkich „małych rzeczy”, dających wrażenie bałaganu. Dla nich miejsce najlepiej znaleźć w szafkach, w pojemnikach, w koszyczkach, ale niech nie będą na wierzchu.
  9. Przelewanie mydła, płynu do kąpieli, szamponu i innych często używanych kosmetyków do eleganckich pojemników i dyfuzorów, ograniczając wizualny chaos.
  10. Rezygnacja z większej liczby dekoracji na rzecz jednej, dwóch, użytecznych rzeczy, będących jednocześnie dekoracyjnymi, np. elegancki dozownik mydła lub dopasowane kolorystycznie relingi.
  11. Jakość, nie ilość. Aby wnętrze jako całość i każdy z poszczególnych elementów wyglądały dobrze, muszą być dobrej jakości.

Minimalistyczna łazienka z prysznicem  Minimalistyczna łazienka z kolorem  Szara łazienka minimalistyczna

 

Kolory i materiały do minimalistycznej łazienki

Jeszcze do niedawna popularny był pogląd, że minimalistyczna łazienka to koniecznie biała łazienka z szarościami i czerniami. Dziś projektanci bardzo często dodatkowo stawiają na głęboką zieleń, grant lub brązy. W minimalizmie chodzi o zastosowanie niekrzykliwych barw, które wpływają kojąco na człowieka. Róże i czerwienie zostawmy stylowi glamour. Neonowe zielenie i fiolety odnajdą się w modernizmie. Drewno i bambus w łazience skandynawskiej. Minimalizm w łazience opiera się na maksymalnie trzech kolorach, pasujących do siebie. Białe ściany i fronty szafek, połączone z czarną armaturą, można skomponować ze szmaragdowymi dodatkami. Brązowe wnętrze z białą ceramiką sanitarną będą komponować się z czarnymi detalami albo szarymi elementami. W minimalistycznej łazience można pokusić się zarówno o mat, jak i błysk. Surowy beton może łączyć się ze szkliwionym gresem i połyskującą armaturą.


Minimalistyczna łazienka w bloku

Minimalistyczna łazienka w bloku możliwa jest do urządzenia, nawet jeżeli jest bardzo mała! Mamy nadzieję, że wynika to niejako już z tego, co dotychczas napisaliśmy w tym artykule. Minimalistyczna łazienka w bloku powinna być zorganizowana w sposób na maxa praktyczny i schludny. Postaw tylko na podstawowe elementy, a wszelkie drobiazgi i dekoracje schowaj w szafkach i schowkach. To, co na pewno polecamy to:

  • jeżeli masz wannę z prysznicem, absolutnie zrezygnuj z kotarek, postaw na parawan nawannowy – elegancki i higieniczny;
  • szafka z lustrem nad umywalką to wręcz niewidoczne miejsce do przechowywania szczoteczek do zębów, perfum i kosmetyków;
  • jeżeli planujesz wannę, wykorzystaj miejsce pod wanną na zbudowanie schowków na środki czystości;
  • nad zawieszaną toaletą zabuduj szafkę z gładkimi frontami, w której schowasz zapas papieru toaletowego i środków higieny osobistej;
  • ukryj przyłącza, w tym syfon od umywalki – zabuduj szafeczkę i schowaj je tam, jednocześnie zyskasz miejsce np. na świeże ręczniki;
  • nie przechowuj mokrych ręczników w łazience – po pierwsze totalnie ją zagracą, po drugie lepiej wyschną rozwieszone na suszarce;
  • w przestrzeni kąpielowej postaw wyłącznie codziennie używane kosmetyki.

Stelaże podtynkowe  Zestawy podtynkowe z deszczownicą  Odpływy liniowe 

 

Minimalistyczna łazienka z prysznicem

Minimalistyczna łazienka z prysznicem to najczęściej spotykana minimalistyczna łazienka w bloku. Jaki prysznic powinien być? Zdecydowanie przede wszystkim dopasowany do Ciebie i potrzeb Twojej rodziny. Nie chodzi o to, by był to najmniejszy model. Może być to kabina półokrągła lub kabina pięciokątna w subtelnym minimalistycznym wydaniu. Takie modele mamy w Hansloren np. z katalogów kabiny Radaway czy kabiny Huppe. Oczywiście możemy dopasować każdą z nich wedle wymagań. Warto zwrócić uwagę np. na modele z drzwiami składanymi na ścianę lub modele z montażem bezramowym.

Wnętrze prysznica niech nawiązuje kolorystyką do obranych barw przewodnich. Ściany mogą być wyłożone płytkami, ale też betonem czy gresem. Postaw na jednolitość i prosty wzór. Armatura podtynkowa to najlepszy wybór. Im mniej elementów będzie widocznych w strefie prysznica, tym bardziej minimalistycznie będzie on wyglądał.

Minimalistyczna łazienka z kabiną  Łazienka z prysznicem walk-in minimalistyczna  Minimalistyczna łazienka z prysznicem

Meble do minimalistycznej łazienki

Meble do minimalistycznej łazienki powinny być proste, z gładkimi frontami, bez dekoracji. Zazwyczaj rezygnuje się z uchwytów, stawiając na system tip-on lub wyfrezowane uchwyty od dołu frontów. Najczęściej fronty są lakierowane, akrylowe lub w matowej okleinie. Umieszczenie szafek nad podłogą, czyli na nóżkach lub zawieszone, sprawia że wyglądają lekko i subtelnie, a to efekt pożądany. Warto szafki urządzić w naturalnie występujących wnękach.

Pamiętaj, że minimalizm szafek na zewnątrz powinien iść w parze z minimalizmem wewnątrz, czyli odpowiednią organizacją ich przestrzeni. Zagospodaruj odpowiednio półki, zastosuje przegrody w szufladach, dokup organizery. Pamiętaj o tym, by dążyć do schludności i prostoty.

Do minimalistycznej łazienki polecamy jednolity blat. W związku z tym, że większość drobiazgów i kosmetyków jest schowana, blat sam w sobie jest wyeksponowany. Sprawdza się granit lub ciemny laminat, jeżeli w łazience mamy czarny kolor na innych elementach.

Miska sedesowa i prysznic – zabudowa podtynkowa

Minimalistyczne łazienki często urządzane są z zastosowaniem toalet podwieszanych, ponieważ odsłonięcie całej podłogi powiększa ją optycznie. Płynnym przejściem z podłogi do strefy prysznica jest płytki brodzik lub prysznic bez brodzika, a wypłytkowany z odpływem liniowym. Duża połać podłogi sprawia takie wrażenie dużej dostępności, przestrzeni i wręcz „tutaj nic nie ma”. A realnie jest – prysznic działa i woda spływa przez podłogę, a toaleta na stelażu jest super wygodna, zwłaszcza jeżeli wybierzemy wysokość zawieszenia względem naszego wzrostu. O ile czarne płytkie brodziki już od wielu lat widujemy w łazienkach znajomych, tak czarne miski sedesowe są jeszcze rzadziej spotykane. Natomiast coraz większa liczba producentów ma je w swoich katalogach, bo właśnie łazienka w stylu minimalistycznym lub black&white świetnie się z nimi odnajduje. Mamy je w ofercie i szczerze rekomendujemy.

 

Miski WC podwieszane  Bidety podwieszane  Kabiny walk-in

Umywalka i bateria

Minimalistyczna umywalka? Proszę bardzo! Proste minimalistyczne umywalki to zarówno te kwadratowe, jak i okrągłe misy. Warto na nią popatrzeć, jak na element korespondujący z brodzikiem. Prostokątny brodzik z prostokątną umywalką podbiją geometryczny sznyt. Półokrągła kabina prysznicowa i okrągła umywalka to obłości idealne do minimalistycznej oprawy. Atutem jest to, że w kwestii mis umywalkowych także możemy bawić się kolorem i dopasować go do barw przewodnich łazienki.

Baterie – zarówno umywalkowa, jak i wannowa czy prysznicowa – powinny być w tym samym stylu i kolorze. Mogą pochodzić z jednej linii producenta, wtedy masz pewność, że będą współgrać. Jeżeli dobierasz je z różnych marek, zwracaj uwagę nie tylko na podobny design uchwytów, ale też na wykończenie. W przypadku stali – zobacz jakie wykończenie ma stal szczotkowana, a jakie na wysoki połysk.

Minimalistyczna łazienka – dodatki

Trudno byłoby całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek dodatków w minimalistycznej łazience. Nie chodzi o to, by było całkiem ascetycznie, a o to, by pozbyć się tego, co realnie nie jest potrzebne i skupić się na tych elementach, które są istotne. Niektóre są lubiane, a inne bywają wręcz niezbędne. A więc, jak dobrać dodatki do minimalistycznej łazienki?

  1. Spójność kolorystyczna i podobny design. Najlepiej postawić na jeden komplet łazienkowy, zawierający dozownik, mydelniczkę, pojemniki i szczotkę do toalety.
  2. Relingi i haczyki w kolorze armatury lub pozostałych dekoracji w łazience.
  3. Uchwyt na papier toaletowy może być w kolorze relingów.
  4. Rama lustra lub obrazu powinna pasować do prostej przestrzeni. Można zdecydować się na modele bezramowe, a jeżeli nie, to postaw na prostotę.

 Minimalistyczna łazienka z wanną  Minimalistyczna łazienka w bloku  Prosta łazienka z wanną

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl