Porady Hansloren
Produkt dnia
Odpływ liniowy w bloku 0

Odpływ liniowy w bloku

Odpływ liniowy w bloku jest możliwy do zainstalowania wraz z kabiną prysznicową walk-in. Takie rozwiązanie pozwala optycznie powiększyć łazienkę, sprawić, że będzie bardziej przestronna i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Jednak muszą być spełnione warunki odnośnie do grubości podłogi, odpowiedniej przestrzeni w niej do ukrycia instalacji i wykonania spadku oraz zabezpieczenia przeciwwodnego. Łatwiej jest zainstalować kabinę prysznicową walk-in i liniówkę podczas generalnego remontu. Trudniej, jeżeli dopiero co odebraliśmy mieszkanie od dewelopera. Dlaczego? Odpowiedź w artykule. Omawiamy najważniejsze elementy, o których musimy pamiętać, wykonując prysznic bez brodzika z odpływem liniowym w bloku.


 

Co to jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to sposób wykonania odwodnienia w kabinie walk-in lub w prysznicu bez kabiny. Odpływ i instalacja kanalizacyjna umieszczone są pod powierzchnią podłogi. Aby faktycznie uniknąć progu, konieczne jest wykonanie odwodnienia schowanego pod płytkami. Na to są trzy sposoby, a jednym z nich jest właśnie odpływ liniowy (pozostałe dwa to odwodnienie punktowe i odwodnienie łukowe). Odwodnienie liniowe składa się z kanału prysznicowego i rusztu (ew. maskownicy). Instaluje się je zazwyczaj albo od strony wejścia do kabiny walk-in, albo przy którejś ze ścian. Zależy to albo od projektu łazienki i gustu właścicieli, albo od konieczności, czyli wybiera się miejsce, w którym taki montaż jest po prostu możliwy. Z całej instalacji widoczny jest tylko ruszt, czyli ta podłużna kratka, do której spływa woda.

Odpływ liniowy w bloku Radaway Hansloren  Odpływ liniowy w bloku Estera Slim Line Hansloren  Odpływ liniowy w bloku Viega Advantix Vario Hansloren

Zobacz wszystkie odpływy liniowe.

 

Odpływ liniowy w bloku – czy zawsze jest możliwy?

Montaż odpływu liniowego w bloku wraz z kabiną walk-in możliwy jest zazwyczaj, ale nie zawsze. Bardzo dużo zależy od budownictwa. Na pewno łatwiej jest to zrobić, kiedy wykonujemy generalny remont łazienki, niż kiedy chcemy tylko wymienić natrysk. Podłoga musi być odpowiednio wyprofilowana i stworzony spadek 2%. Liniówkę montuje się w podłodze lub ścianie, na stelażu. Stąd też konieczna jest ingerencja w te powierzchnie. Przy wymianie samego natrysku, może się okazać, że w podłodze nie ma wystarczająco dużo miejsca (nie jest on wystarczająco gruby) na odpływ ze spadkiem i wpust podłogowy z syfonem. Musi być swobodna możliwość poprowadzenia rury, łączącej syfon z pionem kanalizacyjnym, z uwzględnieniem spadku, by mieć gwarancję, że woda prawidłowo odpływa. Dlatego najpierw trzeba po prostu sprawdzić podłogę, czy taki odpływ liniowy w bloku będzie możliwy. Wszystko zależy od budownictwa. Niestety, czasem okazuje się, że warstwy podłogowe w stanie surowym (zwłaszcza w nowym budownictwie) mają 8-9 cm. A to zazwyczaj za mało. Warto w takich przypadkach szukać odpływu z syfonem o jak najmniejszej wysokości. Im niższy, tym mniej grube mogą być warstwy podłogowe. Producenci mają już w swoich ofertach ultra płaskie odpływy liniowe i często są one w takich przypadkach ratunkiem. Gdybyśmy rozmawiali o odpływie liniowym instalowanym w domu, można by rozważać opcję podniesienia poziomu podłogi o centymetr lub dwa, by takie miejsce odpowiednio stworzyć. Również bardzo istotne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej za pomocą „płynnej folii”, kiedy wykonujemy odpływ liniowy w bloku. Zapobiega ona zalaniu sąsiadów z dołu. To jest praca dla fachowca. Alternatywą jest niski brodzik w bloku w połączeniu z kabiną prysznicową.

Jaki syfon do odpływu liniowego w bloku?

Przy instalacji odpływu liniowego – zawsze, nieważne czy w bloku, czy w domu – bardzo ważna jest wydajność (przepustowość) zainstalowanego syfonu. Musi ona co najmniej odpowiadać wydajności natrysku, który zostanie zamontowany. Może się zdarzyć sytuacja, kiedy nieprawidłowo dobrane te elementy, będą powodować zalewanie łazienki, bo wody, np. z ogromnej deszczownicy, będzie lecieć za dużo i zbyt intensywnie. Nie zdąży ona odpłynąć i będzie rozchodzić się po łazience. Dlatego polecamy, by do nas zadzwonić i dopytać o spasowanie konkretnych elementów.

Montaż odpływu liniowego w bloku

Pokrótce opiszemy proces montażu odpływu liniowego, choć zaznaczamy, że jest to zadanie dla specjalisty i raczej nie polecamy samodzielnie podchodzić do tematu osobom, które czują, że nie podołają zadaniu. Decydujemy, jaki kształt ma mieć kabina prysznicowa walk-in, odrysowujemy jej kształt na podłodze. Skuwamy wylewkę i usuwamy styropian z obrębu prysznica i nowej instalacji. Wykonujemy podłączenie syfonu do kanalizacji i ustalamy poziome położenie odpływu, przy pomocy dołączonych śrub lub/i nóżek. Podciągamy przewody ciepłej i zimnej wody do poziomu baterii prysznicowej. Osłaniamy je pianką poliuretanową. Sprawdzamy szczelność wykonanej instalacji. Układamy nową wylewkę o minimalnej grubości 4 cm, pamiętając o spadku – minimum 2% w obrębie prysznica. Po stwardnieniu wylewki wykonujemy instalację przeciwwodną „płynną folią”, czyli masą uszczelniającą, na bazie żywicy syntetycznej. Tam, gdzie ściany stykają się z podłogą, w narożnikach oraz wokół odpływu liniowego, wcześniej należy zastosować taśmy uszczelniające. Masę uszczelniającą najlepiej jest położyć na całej podłodze w łazience. Podnosi to znacznie jej ogóle bezpieczeństwo. Następnie układamy płytki podłogowe, uszczelniamy fugą epoksydową. W obrębie prysznica najlepiej jest ułożyć je minimalnie powyżej poziomu krawędzi odpływu (dosłownie 1-2 mm wystarczy). Na styku podłogi łazienki i części prysznicowej należy zamontować listwę dystansową, która chroni płytki w strefie poza natryskiem.

Odpływ liniowy w bloku Radaway Hansloren  Mata uszczelniająca do odpływu liniowego Radaway  Kabina prysznicowa walk-in Radaway Euphoria

 

Odpływ liniowy a ogrzewanie podłogowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pod podłogą prysznica z odpływem liniowym poprowadzić przewody grzejne. I choć temat ten niekoniecznie dotyczy bloku, może już dotyczyć np. starych kamienic, więc też go w tym artykule poruszamy. Oczywiście całość takiej instalacji musi być odpowiednio zaprojektowana, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by pod przestrzenią natryskową było ogrzewanie podłogowe. Ba! Nawet są ku temu zalecenia. W sezonie grzewczym warto w łazience utrzymywać wyższą temperaturę niż ta w części mieszkalnej. Układa się zatem instalację grzewczą na jak największej powierzchni, w tym także pod częścią natryskową. Wtedy w zimie bosymi stopami stajemy na ciepłych płytkach, zażywając prysznica, a i po jego skończeniu przestrzeń kąpielowa szybciej wysycha.

Kabina walk-in w bloku

Kabina walk-in to inaczej natrysk otwarty. Może to być kabina bez brodzika lub z nim, ale zagłębionym w podłodze. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników w konkretnych przypadkach. Tam, gdzie nie ma brodzika, zainstalowany jest odpływ liniowy, przestrzeń wydaje się większa. Taką kabinę z powodzeniem możemy wykonać w praktycznie każdej łazience w bloku. Dużym atutem jest możliwość zaadaptowania na nią wnęki lub rogu pomieszczenia. Klasyczne kabiny prysznicowe, nawet te wykonywane na wymiar, czasem nie są najlepszym wyjściem w bardzo nieustawnych łazienkach, np. wydzielanych z innego pomieszczenia. Więcej o prysznicach aranżowanych we wnękach tu: Prysznic we wnęce.

Kabina walk-in – zalety

Zalety kabiny walk-in to przede wszystkim:

  • możliwość instalacji w nawet najmniejszych łazienkach w bloku;
  • cena odpływu liniowego i kabiny walk-in jest często niższa niż tworzonej na wymiar kabiny prysznicowej;
  • optyczne powiększenie przestrzeni;
  • brak ograniczeń wielkością brodzika;
  • świetne rozwiązanie bezbarierowe, czyli dla osób niepełnosprawnych i starszych;
  • swobodna możliwość wyboru kształtu kabiny (w tym instalacja w rogu lub we wnęce);
  • możliwość instalacji ogrzewania podłogowego;
  • łatwość utrzymania czystości w łazience;
  • nowoczesny design i wręcz ozdoba łazienki.

Kabina prysznicowa walk-in Radaway Modo SW 30  Kabina prysznicowa walk-in Radaway Modo  Kabina prysznicowa walk-in Radaway Euphoria i odpływ liniowy w bloku.

Zobacz wszystkie kabiny walk-in.

 

Prysznic bez brodzika z odpływem liniowym to świetne nowoczesne rozwiązanie także do mieszkania w bloku. Kluczowe jest tylko upewnienie się, że w danym przypadku, wykonanie takiej instalacji jest możliwe. Liniówka sprawdza się zwłaszcza w mieszkaniach użytkowanych przez osoby starsze i niepełnosprawne. Nie ma żadnego progu, który trzeba przekroczyć, by dostać się do strefy natrysku. Można też wjechać wózkiem. Łatwiejsze jest także sprzątanie, gdyż nie trzeba gimnastykować się z doczyszczeniem każdego zakamarka, jak to jest w klasycznym brodziku. Pamiętajmy jednak, by dobrze dobrać wszystkie elementy i zatrudnić osobę, która prawidłowo taką instalację wykona. Chodzi bowiem o to, by nie tylko sprawić sobie wygodę, montując kabinę walk-in i odpływ liniowy w bloku, ale także, by nie zalać sąsiada, mieszkającego piętro niżej. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl