Porady Hansloren
Układ mebli w kuchni 0

Układ mebli w kuchni

Najlepszy układ mebli w kuchni to ten, który pozwala na wygodną pracę, zapewnia odpowiednio dużo miejsca i jest komfortowy dla każdego z mieszkańców. Nie mamy jednej złotej rady dla wszystkich, ale jest kilka zasad, którymi warto kierować się podczas urządzania kuchni. Zobacz więc, gdzie rozmieścić AGD, jak zagospodarować szafki, gdzie zainstalować zlew, aby optymalnie wykorzystać możliwości wnętrza.

Układ mebli w kuchni

Układ mebli w kuchni najbardziej zależy od rozmiaru kuchni, lokalizacji przyłączy wody i gazu, a także rozmieszczenia gniazdek. W nieco lepszej sytuacji jesteś, gdy planujesz remont i już dziś szukasz porad odnośnie do zaprojektowania kuchni. Możesz pokombinować z przyłączami czy położyć nową elektrykę. Jeżeli nie ma mowy o takich zmianach – należy pogodzić się ze stanem faktycznym i postarać się urządzić kuchnię jak najbardziej ergonomicznie. My w Hansloren bardzo chętnie pomożemy skupić się na świetnie zaprojektowanej strefie zmywania. W zależności od układu mebli w kuchni, pomożemy dobrać odpowiedni zlewozmywak, nawet ten w mniej typowym rozmiarze lub z dodatkowymi funkcjami, których możesz potrzebować.

Trójkąt roboczy w kuchni

Trójkąt roboczy w kuchni polega na zachowaniu odpowiednich relacji między umiejscowieniem zlewozmywaka, lodówki i kuchenki (płyty). Te trzy strefy powinny odzwierciedlać trzy wierzchołki trójkąta. Wszystko po to, by poszczególne etapy pracy w kuchni można było wykonać sprawnie, bez zbędnego przestawiania i przechodzenia. Pomiędzy wierzchołkami powinna być przestrzeń, na której można pracować. Źródła podają różne odległości, ale możemy przyjąć, że:
1. od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm;
2. od zlewu do płyty / kuchenki 90 – 210 cm;
3. od kuchenki do lodówki 120 – 270 cm.

Zasada trójkąta roboczego jest... coraz rzadziej spotykana. Niestety coraz trudniej zaprojektować kuchnię w taki sposób, by się jej trzymać. W małych kuchniach w blokach, w tych przeniesionych na jedną ścianę lub o nietypowych rozmiarach coraz częściej poszukiwane są sprytne rozwiązania usprawniające pracę, mimo niezachowania tej książkowej zasady.

5 stref w kuchni

Ergonomia kuchni często opiera się na 5 strefach, które w kuchni wydzielamy. Przyjmuje się, że najbardziej praktyczne jest ułożenie ich w tej kolejności:

 • #1 Strefa Zapasów – lodówka, zamrażarka, szafka spiżarka, szafki na produkty suche i zapasy.
 • #2 Strefa Przechowywania – szafki na garnki, zastawę, sprzęty codziennego użytku.
 • #3 Strefa Zmywania (tzw. strefa mokra) – zlewozmywak z ociekaczem (lub miejsce na mokre naczynia), zmywarka, kosze na śmieci i miejsce na śmieci segregowane, środki czystości, przybory do sprzątania kuchni.
 • #4 Strefa Przygotowania Posiłków – miejsce robocze z blatem (na szafkach lub wyspie), narzędzia do pracy, w tym noże, sztućce, deski do krojenia.
 • #5 Strefa Gotowania – płyta, piekarnik, mikrofalówka, okap lub pochłaniacz.

 

Układ mebli w kuchni z głębokimi szafkami  Układ mebli w kuchni ze zlewem na wyspie  Układ mebli w kuchni ze zlewem z ociekaczem

 

Układ szafek w kuchni

Układ szafek w kuchni powinien być dla nas intuicyjny (dla nas, czyli dla mieszkańców). Są pewne sprawdzone rozmieszczenia, do których jesteśmy już przyzwyczajeni, jak np. szafka nad zlewem na naczynia, szafka pod zlewem na kosz na śmieci i środki do sprzątania, pierwsza szuflada na noże czy szafka nad głównym blatem roboczym na przyprawy. To są świetne sprawdzone rozwiązania. Gdy myślisz o urządzaniu swojej kuchni, zadaj sobie pytanie, co jest dla Ciebie wygodne i czy, gdyby się to zmieniło, wpłynęłoby to na Twoją codzienną pracę w kuchni pozytywnie czy negatywnie.

Dolne szafki są zazwyczaj głębsze. Warto przeznaczyć je na większe sprzęty (np. robot kuchenny), te rzadziej używane (np. gofrownica), garnki, duże naczynia, wazy. Wygodnie przechowuje się w nich zapasy – mąkę, ryż, kasze – nawet w większych ilościach. Górne szafki, będące w zasięgu rąk, wygodnie jest wypełnić codzienną zastawą, produktami używanymi do gotowania, kubkami, herbatą, drobnym przydatnym sprzętem. Aby kuchnia była jak najbardziej ergonomiczna – wysokość dolnych szafek, a tym samym blatu roboczego, jak i wysokość zawieszenia górnych szafek, warto dopasować do swojego wzrostu i wygody. Szafki pod sam sufit są super, ale tylko dla wysokich osób i tych, którzy nie boją się stanąć na podest.

Jak dopasować strefę zmywania?

Aby pokazać, jak bardzo elastycznie można urządzić strefę zmywania, przedstawiamy kilka cech zlewów, które warto znać, by wiedzieć, z czego można skorzystać i gdzie szukać ustępstw, a gdzie innowacji w strefie zmywania. 

 • #1 Zlewozmywaki o asymetrycznym kształcie - zwłaszcza zlewozmywaki podblatowe, które mają inną szerokość komory głównej i dodatkowej; ich wybór może okazać się strzałem w 10 tam, gdzie nie ma miejsca na typowy duży prostokątny zlew.
 • #2 Zlewozmywaki z ociekaczem - są niejako przedłużeniem części roboczej blatu. Ociekacz służy do odkładania warzyw, ciepłych garnków, naczyń do włożenia do zmywarki.
 • #3 Zlewozmywaki narożne (także dostępne modele z ociekaczem) - mega wygodne, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca w blacie na zlew prostokątny. Pisaliśmy o nich tu: Czy zlew narożny jest wygodny?
 • #4 Zlewy z baterią z boku lub do parowania z baterią nablatową lub baterią ścienną - manipulacja miejscem umiejscowieniem baterii często jest kluczowa. A baterie kuchenne obecnie są naprawdę ładne i wielofunkcyjne.
 • #5 Zlewy głębsze, niż szersze - np. mała komora nie musi być z boku, są modele z małą komorą u góry.
 • #6 Zlewy do montowania w cienkim blacie - nasze zlewozmywaki Hansloren mogą być zainstalowane w każdym blacie, o czym więcej tu: Montaż zlewu w cienkim blacie.
 • #7 Zlewozmywaki z wbudowaną baterią, którą można schować - chętnie wybierane w strefach zmywania przy oknie lub u estetów.

Strefa zmywania w kuchni Villeroy&Boch Cisterna  Strefa zmywania w kuchni Hansloren Invictus  Strefa zmywania w kuchni Blanco Classic

Jaki układ mebli w kuchni?

To, jaki układ mebli w kuchni będzie najlepszy, jest w zdecydowanej mierze podyktowane jej wielkością i przyłączami wody, gazu, elektryki. W kawalerkach i kuchniach przeniesionych z musu do salonu stosuje się układ kuchni na jednej ścianie, tzw. w kształcie litery I. Prosty, minimalistyczny, ale trzeba go zrobić z głową, by był jak najbardziej wygodny i użyteczny. Dysponując dwoma ścianami, chętnie projektowany jest układ kuchni, który daje więcej możliwości. Największą przestrzeń roboczą można stworzyć w dużych wnętrzach z zabudową U. Z tym układem spotykamy się najczęściej w dużych mieszkaniach i w domach naszych Klientów. Biorąc pod uwagę, że 3 ściany są zabudowane, stół musi stać w salonie lub jadalni.

Układ mebli w kuchni L

Układ mebli w kuchni L lub w jeszcze bardziej skoncentrowanej – kuchni I – raczej nie opiera się o zasady trójkąta roboczego. Aby nadać lekkość wizualną pomieszczeniu można pomyśleć o zabudowie kuchennej, do niej subtelny zlewozmywak podwieszany lub zlewozmywak na równi z blatem, płyta nablatowa. Lodówkę niezabudowaną dobrze jest umieścić jako pierwszy element od wejścia, bo jest to duży gabarytowo mebel, który im dalej jest postawiony, tym bardziej dodaje wnętrzu ciężkości. Jeżeli wszystkie meble i sprzęty mamy na jednej ścianie, zachowanie kolejności: lodówka, zlewozmywak, płyta; jest zazwyczaj najbardziej ergonomiczne.

Układ mebli w kuchni z wyspą

Układ mebli w kuchni z wyspą musi być o tyle przemyślany, że łatwo jest przedobrzyć. Z rozmów z Klientami wiemy, że coraz chętniej na dużych wyspach instalowane są zlewozmywaki. Naprawdę potrafi to pięknie wyglądać, zwłaszcza gdy mamy zlew podwieszany i elegancką baterię do niego. Przygotowując posiłki na takiej wyspie można się poczuć jak w programie kulinarnym. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, czy sama wyspa nie jest za daleko odsunięta od reszty zabudowy kuchennej, a tym samym, czy trójkąt roboczy nie wyszedł zbyt duży. Jeżeli wyspę potraktujesz jako stół lub miejsce robocze, wtedy zlew, kuchenkę i lodówkę rozmieść zgodnie z zasadami. Z racji tego, że kuchnie z wyspami to raczej duże kuchnie, można pokusić się o umieszczenie piekarnika w zabudowie na wygodnej dla siebie wysokości.

Układ mebli w kuchni U

W kuchni w kształcie U najprościej o zachowanie zasady trójkąta roboczego. W niej warto równie sporo uwagi poświęcić górnym szafkom. Jeżeli zabudujemy wszystkie 3 ściany, a w pomieszczeniu nie ma okna lub jest mały lufcik, będzie ciemno. Świetnie sprawdzą się więc podświetlane witrynki, w których piękna zastawa stołowa jest wyeksponowana. Jeżeli jednak jest okno, i dodatkowo jest ono na frontowej ścianie, świetnie może wyglądać elegancki zlew pod oknem np. ze złotą baterią. O tym, że takich rozwiązań nie ma się co obawiać, pisaliśmy tu: Zlew pod oknem. Piękny zlew farmerski (typu belfast) i składana bateria podokienna, rzucający się w oczy, od razu wskaże charakter kuchni.

Blat roboczy

Obecnie przyjmuje się, że blat roboczy powinien mieć minimum 2 metry długości. To jest zasada, od której oczywiście jest mnóstwo odstępstw. W małych kuchniach w kawalerkach jest to praktycznie niewykonalne. Lepiej jest zrobić blat krótszy, np. 150 cm, niż np. wydzielić 100 cm z jednej strony lodówki i 100 cm w rogu. Pamiętaj, że blat to nie tylko przestrzeń do krojenia czy mieszania, ale też odkładania produktów umytych czy gorących garnków. To zadanie po części może spełniać ociekacz stalowego zlewu. Co więc sugeruje, że w niewielkich kuchniach zlew stalowy z ociekaczem jest najbardziej uniwersalny. Jeżeli o blatach mowa, to nie sposób nie wspomnieć, że nie tylko jego długość, ale też szerokość jest ważna. Blat szeroki na 60 cm to taki standard, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Ale wystarczy poszerzyć go o 10 cm, a półtorametrowy blat będzie użyteczniejszy.

układ blatu w kuchni ze zlewem Hanslorem Invictus  układ blatu w kuchni ze zlewem Mera SystemCeram  układ blatu w kuchni ze zlewem Cea SystemCeram

 

Układ mebli w kuchni jest zawsze inny i nie ma tu jednego schematu. Pamiętaj o zasadzie trójkąta roboczego i - jeżeli to możliwe - zastosuj ją. Jeżeli nie jest możliwe jej zachowanie - korzystaj z nowoczesnych rozwiązań, które sugerujemy. W zaprojektowaniu strefy zmywania, chętnie pomożemy!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl