Porady Hansloren
Zlewozmywak stalowy – jak czyścić? 0

Zlewozmywak stalowy – jak czyścić?

Jak czyścić zlewozmywak stalowy, by wyglądał estetycznie, jak nowy, a jednocześnie, by było to dla niego bezpieczne? Najprościej mówiąc: regularność i domowe sposoby wiodą prym w skutecznym jego myciu. Przedstawiamy metody na pozbycie się plam ze zlewu ze stali nierdzewnej, na pozbycie się rdzy i drobnych rys. Wskazujemy, czego unikać, by cieszyć się pięknym wyglądem kuchni.


 

Zlewozmywak stalowy – jak czyścić go regularnie?

Pierwszą zasadą dbania o zlewozmywak stalowy jest wprowadzenie regularnego czyszczenia. Zaleca się bieżące utrzymanie w czystości, a zwłaszcza mycie po całym dniu i pozostawienie go umytym na noc. Dzięki temu zabrudzenia nie będą się osadzać i przysychać. Zawsze po zmywaniu garnków i talerzy po prostu go opłucz i przetrzyj miękką szmatką z płynem do mycia naczyń. Opróżnij sitko odpływu z ewentualnych resztek. Następnie wytrzyj go do sucha, co zapobiegnie powstawaniu zacieków. Nie pozostawiaj ani w nim, ani na nim mokrych gąbek, zmywaków, szczotek i ścierek. Odłóż je do wyschnięcia na ociekacz.

 

Zlewozmywak stal szczotkowana Hansloren Box Lux 50  Zlewozmywak stal szczotkowana Hansloren Xeron 86  Zlewozmywak stal szczotkowana Hansloren Invictus 5

 

Jakich gąbek używać? Jakich gąbek nie używać do stali?

Czyszczenie zlewozmywaków stalowych najlepiej przeprowadzać miękką szmatką lub gąbką, która zbierze brud, ale nie podrażni powierzchni. Nie wolno używać drucianych myjek czy pilników. Zaschnięty lub trudny do usunięcia brud odmoczmy, zamiast szorować ostrymi zmywakami. Co do zasady, zlew można myć tą samą gąbką, którą myjemy naczynia. Jeżeli ona im nie szkodzi, nie zrobi także krzywdy stali. 

Środki do mycia zlewozmywaków stalowych

Najlepsze środki do mycia zlewozmywaków stalowych to delikatne detergenty w postaci płynów. Równie dobrze sprawdzają się profesjonalne preparaty, co domowe mikstury (o nich poniżej). Zlewozmywaki stalowe nie mogą być myte środkami, które mogłyby ingerować w powierzchnię, rysować ją, uszkadzać. Unikaj zwłaszcza na proszków lub płynów z granulkami, kwasami, wybielaczami, denaturatem. Na co dzień wystarczy płyn do mycia naczyń, który usunie zwykłe plamki i osad. Warto jednak mieć w zanadrzu choć jeden preparat specjalistyczny, kiedy okaże się, że domowe sposoby zawiodą. Tutaj najlepiej szukać środków rekomendowanych przez producentów zlewów.

Zmatowiony zlew stalowy

Zmatowienie zlewu stalowego zazwyczaj jest spowodowane twardą wodą. Oczywiście regularne czyszczenie pozwoli pozbywać się tego osadu wapienia. Jeżeli jednak gromadzi się on w zakamarkach, zainstalujmy filtr w kranie, który będzie wodę zmiękczać. A dotychczasowe złogi usuniemy octem lub kaskiem cytrynowym.

Zlew stalowy a rdza

Na nieprawidłowo użytkowanym zlewozmywaku stalowym może pojawić się tak zwana rdza obca. Na przykład zauważymy czarne plamy na stali nierdzewnej na powierzchni. To efekt naniesienia rdzy z przedmiotów metalowych, które nie powinny przebywać w zlewie. Tyczy się to wszelkich narzędzi, gwoździ, drutów i po prostu wyrobów z metalu. Jeżeli pojawi się rdza, nie próbujmy jej szorować, wybielać ani traktować środkami odrdzewiającymi. Od razu po jej zauważeniu umyjmy zlew jak zawsze, po czym potraktujmy miejsce z plamą sokiem z cytryny lub roztworem kwasku cytrynowego i wody. W razie potrzeby, zostawmy tę mieszankę na 30 minut.

Porysowany zlew ze stali szlachetnej

Jeżeli zarysowania są płytkie i powierzchowne, możemy spróbować je usunąć dedykowanym środkiem rekomendowanym przez producenta. Na rynku są dostępne specjalne mleczka, które rozsmarowane na płytkich rysach wnikają w ich głąb i tworzą warstwę imitującą wypełnienie. Jednak zabieg taki nie jest na zawsze i trzeba go regularnie powtarzać. Nie sprawdzi się też w przypadku głębokich rys. W tym miejscu należy jednak przypomnieć, że zlewy stalowe są popularne w domach właśnie dlatego, że trudno je uszkodzić. Jeżeli mamy do czynienia z rysami, to raczej ktoś musiał się o nie specjalnie postarać. 

 

  Zlewozmywak stal polerowana Blanco Axis 2 6S IF 


Zlewozmywaki stalowe – jak czyścić domowymi sposobami?

Domowe sposoby na czyszczenie zlewu stalowego oczywiście istnieją i, co więcej, są bardzo skuteczne. Gdyby stal nie była tak łatwa do utrzymania w czystości, nie byłaby tak popularna. W większości gospodarstw domowych wystarczają domowe sposoby, które skutecznie usuwają zabrudzenia. Przedstawiamy kilka z nich, które są zarówno efektywne, jak i bezpieczne dla stali.

 

Ocet z sodą do mycia zlewu

Mieszanka octu i sody to sprawdzony domowy sposób na czyszczenie zlewu stalowego. Skutecznie usuwa zabrudzenia, plamy, odświeża i dezynfekuje. Uprzednio umyty z resztek żywności zlew płynem do naczyń, natrzyj octem i obsyp sodą. Pozostaw na kilka minut, po czym wyszoruj miękką szmatką. Spłucz i wytrzyj do sucha. Jeżeli wykonujesz takie czyszczenie wieczorem, na koniec dnia, dodatkowo możesz wetrzeć w stal trzy krople oleju słonecznikowego lub rzepakowego. W ten sposób zakonserwujesz go, ale i nabłyszczysz.

 

Kwasek cytrynowy do usunięcia kamienia

Roztwór kwasku cytrynowego w gorącej wodzie pomoże usunąć osad powstały na zlewie w wyniku wytrącania się wapienia z twardej wody. Możemy przygotować taką mieszkankę w spryskiwaczu i rozpylić na ociekacz czy wokół baterii. Po chwili kamień będzie rozpuszczony i łatwy do usunięcia szmatką.

 

Jak doczyścić zaniedbany zlew stalowy?

Jeżeli mamy do czynienia z naprawdę zaniedbanym zlewem stalowym możemy spróbować go doczyścić i doprowadzić do jak najlepszego stanu. Niestety czasem zdarza się tak, że np. najemcy nie mają świadomości jak prawidłowo czyścić zlewozmywak stalowy i po ich wyprowadzce na nas spada konieczność przywrócenia go do elegancji. Przede wszystkim opróżnijmy go i umyjmy płynem do mycia naczyń, by ocenić jego aktualny stan i wygląd. Warto użyć albo profesjonalnego środka do czyszczenia stali lub domowej mieszanki octu i sody, którą pozostawimy na zabrudzeniach na godzinę. Jeżeli zlew jest odbarwiony i bardzo głęboko porysowany, albo zniszczenia są niewiadomego pochodzenia, niestety są to stałe uszkodzenia, których nie usuniemy.

Podstawowe zasady użytkowania zlewu stalowego

Aby czyszczenie zlewozmywaka stalowego było łatwe i nie zajmowało wiele czasu, warto przyjrzeć się nie tylko kwestii zabrudzeń, ale także użytkowania go. To, co do niego wkładamy i jak długo w nim pozostawiamy też ma znaczenie.

  • Nie umieszczaj w zlewie stalowym rzeczy i naczyń o ostrych krawędziach w niestaranny sposób. Czyli nie wrzucaj ich z odległości, bo mogą uszkodzić powierzchnię.
  • Nie pozostawiaj w nim przedmiotów z metalu, które mają rdzę lub są na nią podatne.
  • Nie pozostawiaj plamogennych produktów spożywczych, takich jak fusy z kawy, torebki z herbatą, rozlane wino lub buraki.
  • Nie używaj do mycia drucianych myjek i szczotek. Stosuj wyłącznie miękkie gąbki lub szmatki.
  • Staraj się utrzymywać zlew we względnej czystości w ciągu dnia, bez naczyń i resztek jedzenia.
  • Po zmywaniu naczyń zawsze opłukuj zlew, by pozbyć się resztek osadów, brudów i zacieków.
  • Na noc zawsze pozostawiaj go czystym, wytartym do sucha z wtartym olejem.
  • Regularnie usuwaj kamień z powierzchni zlewu, ociekacza i baterii kuchennej.
  • Nie stosuj przypadkowych detergentów, zwłaszcza, jeżeli nie znasz ich składu lub działania poszczególnych jego elementów. 

Jeżeli chcesz znać nasze typy w kwestii dobory zlewozmywaka stalowego do pomieszczenia, koniecznie przeczytaj: Jaki zlew stalowy polecacie? To artykuł, w którym wskazujemy, które wykończenie stali będzie lepsze dla kogo, omawiamy modele dedykowane do konkretnego stylu urządzania kuchni, kształty czy obecność ociekacza. Jeżeli stoisz więc przed jego wyborem, na pewno będzie to dla Ciebie wartościowe. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl