Porady Hansloren
Produkt dnia
Jak wybrać wannę do wzrostu? 0

Jak wybrać wannę do wzrostu?

Jak wybrać wannę do wzrostu, by komfortowo z niej korzystać? Jak długa powinna być wanna? Jeżeli nie ogranicza nas przestrzeń i możemy wybrać model, który będzie idealnie dopasowany, warto to zrobić. Relaks będzie o wiele przyjemniejszy i wygodniejszy.


 

Długość wanny a wzrost

Jeżeli stoisz przed wyborem wanny do swojej łazienki, skoreluj wybór ze swoim wzrostem, zwłaszcza gdy masz zamiar zażywać długie kąpiele i wylegiwać się w niej. W krótkiej wannie nie położysz się na tyle komfortowo, by z jednej strony dotykać stopami ścianki, a z drugiej mieć podparcie dla pleców. Oczywiście umyjesz się w niej, ale w pozycji półsiedzącej lub traktując wannę jako głęboki brodzik. W zbyt długiej wannie niskie osoby będą się ślizgać i obsuwać w dół, co może utrudniać np. czytanie książki czy picie kawy. Przyjmuje się, że najbardziej komfortowa wanna to ta, której długość będzie 10 lub 15 cm krótsza od naszego wzrostu.

Typowa wanna

Za najbardziej typowe wanny możemy uznać te o długości 140–170 cm. Często spotkamy je w łazienkach w mieszkaniach w bloku. Zazwyczaj jest to wynik kompromisu, podyktowanego komfortem wszystkich domowników, zarówno tych wyższych, jak i niższych. Wanna o długości 140 cm będzie super wygodna do kąpieli dla osób do około 160 cm wzrostu. Im wyższy użytkownik, tym komfort będzie się zmniejszać. Wanna o długości 170 cm będzie wygodna do kąpieli dla osób do ok. 190 cm wzrostu.

Wanna 140 cm Riho Lyra, wanna asymetryczna Riho, akrylowa.  Wanna 160 cm Villeroy&Boch, wanna akrylowa V&B, prostokątna  Wanna 170 cm Koło Clarissa, wanna akrylowa Koło, prostokątna

 

Wanna 150 cm czy wystarczająca?

Wanna 150 cm będzie wystarczająca dla użytkowników o wzroście do max. 170 cm. Wyższe osoby raczej nie ułożą się z wyprostowanymi nogami. Ze zgiętymi już tak. Natomiast jest to świetna długość wanny dla rodzin z dziećmi. Maluchy mają miejsce do fantastycznej zabawy w wodzie, a młodzież wygodnie się wykąpie.

Wanna dla wysokich

Osoby bardzo wysokie doceniają rozwiązania stworzone specjalnie dla nich. Z pewnością wanna 180 cm będzie bardzo wygodna dla wszystkich o wzroście do 2 m. Są też oczywiście wanny dłuższe, nawet do 200 cm. Często opisuje się je jako dwuosobowe.

Wanna 180 cm Riho Dua - wanna wolnostojąca Riho.  Wanna 190 cm Villeroy&Boch wolnostojąca.  Wanna 200 cm Riho Lima, prostokątna, akrylowa

 

Po czym poznać, że wanna nam pasuje?

Jeżeli masz możliwość przymierzenia wanny, tzn. wejścia do niej, zrób to. Sprawdź, jak się czujesz w danym modelu, czy możesz swobodnie wyciągnąć nogi. Kupując w sklepie internetowym Hansloren, być może nie masz możliwości wejścia do wanny, ale możesz do nas zadzwonić i zapytać o nasze doświadczenia z konkretnymi modelami, polecenia, opinie innych klientów. W wannie powinniśmy czuć się bezpiecznie, stabilnie, wygodnie. A to nie zależy wyłącznie od Twojego wzrostu i długości wanny, ale też od jej wyprofilowania, głębokości czy materiału, z którego jest wykonana.

Jak wybrać wannę do wzrostu wszystkich domowników?

Zazwyczaj z wanny korzysta cała rodzina, więc próżno oczekiwać, że jej długość będzie idealnie pasować wszystkim. Można spróbować zapewnić wygodę jak największej liczbie osób i dostosować się do średniego wzrostu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wanny z ryflowanym dnem lub wanny z antypoślizgowym dnem. Pozwalają one o wiele bardziej komfortowo oprzeć stopy o dno. Aby tym bardziej zwiększyć wygodę korzystania dla wszystkich, można dokupić akcesoria do wanien, w tym np. zagłówki.

Czy wanna może być za duża?

Osoby o niskim wzroście czasem narzekają na wanny bardzo duże, np. powyżej 2 metrów. Nie dość, że muszą nalać o wiele więcej wody, niż potrzebują, to czasem ślizgają się, tracąc wygodną pozycję do czytania. Z kolei doceniają je osoby niskie, które lubią położyć się w całości na dnie. Bardzo duża wanna jest też kłopotliwa w przypadku kąpieli małych dzieci. I tak trzeba korzystać z wanienki, by sprawnie je wykąpać. To zdecydowanie luksus dla dorosłych.

Wanna 100 cm Roca Contesa, wanna stalowa, prostokatna.  Wanna 160 cm Riho Delta, asymetryczna wanna Riho, akrylowa.  Wanna 180 cm Riho Doppio, wanna Riho asymetryczna, prostokątna

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl