Porady Hansloren
Mała umywalka do WC 0

Mała umywalka do WC

Mała umywalka do WC powinna być swoim małym rozmiarem dobrana do wielkości toalety, ale też designem do jej całego wyglądu. Obserwacja rynku pozwala nam stwierdzić z pełny przekonaniem, że nowoczesne budownictwo i aranżacje architektów jeszcze wiele razy nas zaskoczą. Okazuje się bowiem, że osobna toaleta chętnie aranżowana jest w domach z piętrem, mieszkaniach dla wieloosobowych rodzin, mieszkaniach na wynajem dla studentów. Małe dodatkowe WC przydaje się tam, gdzie zamieszkuje kilka osób. Zobaczmy więc, jaka może być mała umywalka do WC, co mamy w ofercie, porozmawiajmy też o praktyczności!


Przejdźmy kolejno przez rozmiary umywalek, by pokazać, co możemy zaoferować. Na tapet bierzemy przede wszystkim umywalki Bathco i umywalki Villeroy&Boch, bo tu znajdziemy małe umywalki do WC w przeróżnych kształtach.

Mała umywalka do WC 15 cm

Mała umywalka do WC 15 cm to zdecydowanie jedna z najmniejszych opcji, którą można wybrać. I raczej... średnio wygodna. Na rynku nie znajdziemy umywalki o szerokości 15 cm, ale o głębokości już tak. Jest to więc ceramika w kształcie prostokąta, mocowana zazwyczaj dłuższym bokiem do ściany. Dokładne umycie, w tak małej umywalce, dłoni dorosłej osoby jest średnio komfortowe, biorąc pod uwagę, że długość dłoni dorosłego człowieka to 15-18 cm. Rozchlapanie wody na całej misie umywalki 15 cm, a także poza nią - do tego można się przyzwyczaić. Ale czy warto? Mała umywalka do WC może być nieco większa, a w zasadzie głębsza, by spełniać funkcję lepiej. Najmniejsze egzemplarze umywalek dobrze sprawdzą się m.in. w łazienkach przy pokojach dziecięcych, w których myte są małe rączki.

Mała umywalka do WC 20 cm

Nieco większy model, to mała umywalka do WC 20 cm. W przypadku tych modeli raczej też nie mamy co liczyć na to, by na 20 cm umywalka była szeroka. Ponownie mówimy o głębokości, czyli o krótszym boku. Te małe umywalki do WC są już nieco wygodniejsze, choć dokładne umycie dłoni, z namydleniem ich ponad nadgarstek, ale bez rozchlapania wody, jest trudne. Jeżeli chcesz ją zainstalować w swoim mieszkaniu, liczysz się z jej wielkością i będziesz starać się nie chlapać wodą na podłogę (lub jeżeli Ci to nie przeszkadza), to ok. Małe umywalki do 20 cm nie polecamy do mieszkań na wynajem, w których nie ma pewności, że lokatorzy będą szanować umywalkę, ścianę za nią, podłogę pod nią. 

Przeglądając dostępne bardzo małe umywalki do WC należy zwrócić uwagę na to, do jakiej armatury są one przystosowane. Niektóre egzemplarze posiadają wybite otwory na baterie łazienkowe, podczas gdy inne zaprojektowano z myślą o bateriach ściennych. Gdy do dyspozycji jest naprawdę niewiele miejsca, warto zdecydować się na montaż kranu w ścianie, bo na powierzchni umywalki zwyczajnie brakuje miejsca do umieszczenia armatury. W takiej sytuacji trzeba odpowiednio dopasować wysokość montażu baterii i długość wylewki, by zmniejszyć ryzyko zachlapywania, jednocześnie zwiększając komfort korzystania z umywalki.

Mała umywalka do WC 25 cm

Kolejny próg rozmiarów to małe umywalki do WC 25 cm, i te już możemy nazwać zdecydowanie praktyczniejszymi, wygodniejszymi w codziennym użytkowaniu. Projektanci dokładają wszelkich starań, by ich produkty zarówno posiadały walory estetyczne, jak i funkcjonalne. 

Jednym z ciekawych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, jest umieszczenie umywalki w rogu albo armatury z boku na przedłużeniu ceramiki. To właśnie w tym miejscu otwór na baterię przewidzieli projektanci marki Villeroy&Boch w modelu z linii produktowej Architectura. Jest to o tyle nietypowe, że w większości umywalek (zarówno mniejszych, jak i większych) pierwsze skrzypce odgrywa symetria, w związku z czym otwór na armaturę umieszcza się na wprost użytkownika, a nie po którejś ze stron. Choć model ten to umywalka 26 cm po krótkim boku, umieszczamy ją w tej kategorii rozmiarowej.

Mała umywalka do WC 26cm Architectura Villeroy&Boch  Mała umywalka do WC 25cm prostokątna Somo Bathco  Mała umywalka Villeroy Boch O.novo

 

Ciekawą opcją, choć nie do każdej toalety, jest mała umywalka 27 cm, gdzie 27 cm to średnica, bo jest to model okrągły. Bardzo fajnie wygląda na krótkiej ścianie w łazience z motywem geometrycznym, skupionym na kole. Konkretnie mowa tutaj o modelu Bathco Rs 3. Mimo wyjątkowego kształtu można zamocować ją przy ścianie (na wsporniku) lub na blacie albo szafce. Jest to umywalka szklana, co też wymaga wspomnienia w charakterystyce.

Mała umywalka do WC Rs 3 Bathco  Mała umywalka do WC 27 cm Rs 3 Bathco

 

Mała umywalka do WC 30 cm

Kategoria, w której rynek ma najwięcej do zaoferowania, to małe umywalki do WC 30 cm. Tutaj już można zastanowić się nad kształtem misy, metodą instalacji baterii czy możliwością osadzenia umywalki na szafeczce. Wśród niedużych umywalek dostępne są modele okrągłe, stanowiące stylowe misy. Za sprawą kształtu nie tylko dobrze się prezentują, ale też są bardzo wygodne i praktyczne. Spora przestrzeń umożliwia komfortowe mycie rąk, upranie skarpetek albo opłukanie brudnego naczynia.

Mała umywalka do WC 28x33 Jarez Bathco  Mała okrągła umywalka Loop Friends Villeroy Boch  Mała okrągła umywalka do WC Moon Bathco

 

Mała umywalka do WC może też być zbudowana na planie prostokąta lub kwadratu. Dostępne są zarówno modele podwieszane, jak i nablatowe bądź podblatowe. Ciekawe propozycje ma marka Bathco. Kwadratowe szklane umywalki, także ciekawych, rzadko spotykanych kolorach. Dobry projektant przestrzeni ulokuje ją tak, by nie zawadzała w toalecie, a przyłącze, syfon i odpływ nie zawadzały podczas korzystania w sedesu. Wygodną opcją jest zainstalowanie szafeczki, która je ukryje. Zamiast otwieranych drzwiczek można postawić na przesuwane lub podnoszoną roletę. Łatwo wyciągnąć z niej środki higieniczne.

Mała umywalka do WC 30cm Baviera Bathco  Mała umywalka do WC 30x30 Rs czerwona Bathco  Mała umywalka do WC prostokątna 30cm Bermeo Bathco

 

Mała umywalka do WC z szafką

Biorąc pod uwagę współczesne możliwości architektów, mała umywalka do WC z szafką nie jest w zasadzie żadną trudnością do zaaranżowania. Można wykorzystać gotowe szafki pod umywalki od danego producenta lub zdecydować się na wykonanie szafki na wymiar. Nawet w niewielkiej toalecie jest to po prostu przydatne miejsce, w którym można schować zapasową rolkę papieru toaletowego, środki higieniczne czy zapasowy ręcznik. Tak, jak pisaliśmy wcześniej - rozważyć można drzwiczki przesuwne, zasuwane roletą lub otwartą przestrzeń szafki.

WC bez umywalki

Obecnie rzadko spotyka się toalety WC bez umywalki. Kiedyś były one bardziej powszechne, ale dziś, przy poprawiających się standardach higieny, trudno wyobrazić sobie możliwość skorzystania z WC bez późniejszego umycia rąk. Na szczęście naprzód potrzebom ludności wychodzą producenci, oferując małe umywalki do WC. Dostępne kształty i wymiary pozwalają każdemu dobrać odpowiedni model, a przy pomocy sprawnego aranżatora, nie jest to problem, by wygodnie ją zamontować. 

Kiedy można zrezygnować z umywalki w toalecie?

Zrezygnować z umywalki można na przykład gdy toaleta jest częścią łazienki, wydzieloną za ścianką działową lub luksferami, ale z wygodnym dostępem do głównej ceramiki. Takie rozwiązania mają na celu zwiększenie komfortu użytkowania łazienki przez dwoje partnerów, w tym samym czasie. Jeżeli WC a główną umywalkę dzielą dosłownie dwa kroki, korzystanie z niej będzie i higieniczne i praktyczne.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl