Porady Hansloren
Zlew okrągły, kwadratowy czy prostokątny? 0

Zlew okrągły, kwadratowy czy prostokątny?

Zlew okrągły, kwadratowy czy prostokątny? Który z nich wybrać do kuchni? Czy poza wyglądem różnią się instalacją lub praktycznością? Czy w dobie gdy zmywarki stają się standardem, kształt zlewu ma jakiekolwiek znaczenie? Zobacz, który zlewozmywak sprawdzi się w Twojej kuchni.


 

Zlew prostokątny – fenomen naszych kuchni

Zlewy prostokątne to najchętniej wybieranie zlewozmywaki w polskich kuchniach. Zarówno modele nablatowe, jak i podwieszane, sprawdzają się świetnie. Prostokątna misa jest praktyczna w myciu naczyń o różnym kształcie – od okrągłych garnków, po kwadratowe patelnie. Zlewozmywaki prostokątne nablatowe i zlewy ceramiczne na równi z blatem to także możliwość wyboru modelu z ociekaczem, który bardzo estetycznie wygląda. Przy modelach okrągłych nie jest to już tak oczywiste. W dużych modelach producenci coraz chętniej dają opcję wybijania odpowiedniej liczby otworów, by dostosować je do wybranego modelu baterii wielootworowej lub dozowników i filtrów wody. Prostokątne zlewy nie zawsze są odwracalne, więc przy zakupie warto zwracać uwagę na to, po której stronie jest ociekacz i jak układać się będą komory względem aranżacji kuchni. Całkowitym wyjątkiem są zlewozmywaki farmerskie (belfast) – te są tylko prostokątne, duże, nieodwracalne, ale o to właśnie w tej stylistyce chodzi.

Prostokątny zlewozmywak Hansloren Invictus  Prostokątny zlewozmywak Villeroy&Boch Subway Style  Prostokątny zlewozmywak Hansloren Polka

Zlew kwadratowy – lubiany i wygodny

Kwadratowy zlewozmywak ma te same zalety, co zlewozmywak prostokątny. Wybierany jest przede wszystkim dla wygody. Kwadratowe ceramiczne zlewy podblatowe są bardzo minimalistyczne i chętnie goszczą w małych skromnych kuchniach. Bywają wręcz niewidoczne w odpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu. Wśród oferty modeli nablatowych dostępne są te z ociekaczem lub dodatkową małą komorą albo organizerem. Jedna komora jest wystarczająca w większości domostw, gdyż w obecnych czasach ręcznie zmywamy coraz mniej, w zasadzie garnki, miski i pojedyncze bardziej zabrudzone naczynia.

Kwadratowy zlewozmywak konglomeratowy Hansloren Bianco  Kwadratowy zlewozmywak stalowy Blanco Zerox  Kwadratowy zlewozmywak ceramiczny Villeroy&Boch Cisterna

Zlew okrągły – stylowy i łatwy do czyszczenia

Zlewy okrągłe są nieco mniej popularne, choć to raczej wynika z przyzwyczajeń do zlewów prostokątnych. Bo modelom okrągłym praktyczności i wygody odmówić nie można. Wszystko jest zależne jedynie od rozmiaru misy. Większe średnice pozwalają na umycie wszystkich naczyń, a nawet rusztów czy blaszek do pieczenia. Trzeba przyznać, że prym wiodą zlewy podblatowe granitowe, co pozbwia mieszkańców wbudowanego ociekacza. Trzeba przyznać, że okrągłe zlewozmywaki nablatowe z ociekaczem nie wyglądają jakoś zachwycająco. Są specyficzne i ten design trzeba lubić. Warto zaznaczyć, że okrągłą misę łatwo się czyści okrężnym ruchem i nie ma w niej bocznych zagięć, które np. w zlewach kwadratowych konglomeratowych jasnych mogą ciemnieć, gdy nie są dokładnie czyszczone.

Okrągły zlewozmywak Blanco Rondo biały  Okrągły zlewozmywak Blanco Rondo jaśmin  Okrągły zlewozmywak Schock Mono czarny

Jaki kształt zlewu wybrać?

Przedstawimy kilka wskazówek dotyczących tego, jaki kształt zlewu wybrać. Każdy powinien rozważyć te punkty indywidualnie i dobrać model i kształt zlewozmywaka pod siebie.

  1. Bardzo mało zmywasz, bo nie gotujesz w domu – wybierz kształt, który Ci się podoba lub który sugeruje architekt wnętrza.
  2. Mała kuchnia – mały zlew. Nie instaluj dużego zlewu kosztem blatu roboczego – on przyda się o wiele bardziej.
  3. Zlew umieszczony w narożniku – najlepszym wyborem jest dedykowany zlewozmywak narożny. I zwracamy uwagę na prawidłową instalację, gdyż często w tym miejscu mamy łączenie blatów, czyli mniejszą siłę udźwigu blatu.
  4. Kupujesz dużo owoców i warzyw – zlew 1,5 komorowy jest świetny dla Ciebie, bo masz miejsce i do ich mycia, i do odkładania brudnych naczyń.
  5. Dużo gotujesz – zlew prostokątny z ociekaczem lub dwukomorowy będzie wygodny. Garnki, będące w nieustannym użyciu, będą zawsze czyste i pod ręką.
  6. Jeżeli wybierasz model z ociekaczem, dopasuj jego lokalizację do siebie. Jeżeli jesteś osobą praworęczną, ociekacz niech będzie po lewej stronie. Jeżeli dominuje lewa ręka – analogicznie ociekacz po prawej.

Zlew okrągły czy kwadratowy?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to, czy lepszy jest zlew okrągły czy kwadratowy. Jeżeli dylemat rozgrywa się w kwestii zlewu podblatowego, to... w zasadzie wszystko jedno. Wybierz ten, który bardziej Ci się podoba i pasuje do stylu kuchni. Obłości i okrągłości zawsze łagodzą nieco przestrzeń. Ale bez względu, który wybierzesz, nie będziesz mieć ociekacza. Dokup wtedy stojący luzem na blacie (metalowy, plastikowy, materiałowy) lub rozkładaną kratkę na zlewie. Do jednego i drugiego potrzebujesz baterii nablatowej lub instalowanej w ścianie. Taki zlew instalowany pod blatem łatwo jest zasłaniać deską lub szklaną przesłoną na czas nieużywania lub goszczenia znajomych.

Jeżeli zastanawiasz się czy lepszy zlew okrągły czy kwadratowy, ale z modeli nablatowych, to zasugerujemy jednak kwadratowy lub prostokątny. Przede wszystkim dlatego, że masz większy wybór nie tylko liczby komór, ale też formy ociekacza czy dopasowania baterii. Wystarczy spojrzeć na zlewozmywaki stalowe, by od razu zobaczyć, jak daleko posunięta jest oferta producentów.

Mata kuchenna do zlewów Zlew okrągły Rondo Blanco Odsączarka do zlewu

Kiedy zlewozmywak okrągły fajnie wygląda?

Aby nie pozostawić Was bez inspiracji na kuchnię z okrągłym zlewem, podamy przykłady naprawdę fajnych i stylowych aranżacji tego modelu.

  1. Mała wyspa kuchenna – na małych wyspach (mówimy stricte o wyspach, nie półwyspach) prostokątne i kwadratowe zlewy nie zawsze dobrze wyglądają. A już na pewno nie zlewy z ociekaczem. Tutaj trzeba rozwiązania lekkiego, stylowego. I podwieszane zlewy okrągłe sprawdzają się świetnie, zwłaszcza w połączeniu z wysoką baterią sztorcową.
  2. Zlew oddalony od roboczej części kuchni. Zdarza się, że zasada trójkąta kuchennego nie jest zachowana, bo np. kuchnia jest bardzo wąska i długa. Kanciaste szafki, lodówka, płyta elektryczna nie komponują się z okrągłym zlewem. Ale gdy jest on nieco na uboczu i jest podwieszany – nie rzuca się tak wyraźnie w oczy.
  3. Obłe kształty w kuchni. Marzy Ci się designerska kolorowa lodówka z obłą konstrukcją drzwiczek i retro klamką? Takie towarzystwo jest wymarzone do połączenia z okrągłą misą zlewu ceramicznego.
  4. Minimalistyczne małe kuchnie – ale takie w których gospodarze lubią puste blaty, wszystko pochowane i uciechę z wolnej przestrzeni. Okrągłości pozwalają poczuć harmonię wnętrza.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl