Porady Hansloren
Baterie podokienne do kuchni 0

Baterie podokienne do kuchni

Baterie podokienne do kuchni to modele dedykowane do instalacji w okolicy okna. Coraz częściej szukamy optymalnego miejsca dla zlewozmywaka i czasem okazuje się, że ulokowanie go tuż przed oknem, jest bardzo wygodne. Wtedy nieodłącznym elementem aranżacji jest bateria, która nie utrudni otwierania okna, dbania o rośliny na parapecie czy po prostu wyglądania przez nie. Przedstawiamy różne baterie podokienne, które z pewnością zaskoczą nie jedną osobę, bo okazuje się, że w dzisiejszych czasach można zrobić tak, by kran był zupełnie niewidoczny.


Bateria podokienna – co to jest?

Zaczniemy od tego, że wyjaśnimy, co to znaczy bateria podokienna. Bateria podokienna to dedykowany rodzaj baterii kuchennej do instalacji przy oknie, kiedy chcemy przy nim ulokować zlew kuchenny. Dzięki niej możliwe jest korzystanie ze skrzydła okiennego, w tym przede wszystkim otwieranie go na oścież, poprzez łatwe i szybkie schowanie/złożenie baterii. Instalując klasyczną baterię do zlewu przy oknie skrzydło byłoby blokowane przez kran. Wybierając model podokienny mamy i praktyczne miejsce zmywania i nieograniczony dostęp do okna.

Rodzaje baterii podokiennych

Baterie podokienne do kuchni możemy podzielić według sposobu montażu na naścienne i sztorcowe. Pierwsze są instalowane w ścianie, co najłatwiej można dokonać podczas wykańczania pomieszczenia lub generalnego remontu. Baterie kuchenne stojące instaluje się na blacie, więc można to wykonać później, podczas urządzania kuchni. Wszystko zależy jednak od projektu i tego, co jest w planie architekta.

Baterie podokienne możemy podzielić także ze względu na sposób ich chowania – wyjmowane (wyciągane), składane (łamane), wciskane (chowane). Nazw jest wiele, ale zawsze mówimy o 3 podstawowych rodzajach, które omówimy poniżej. Należy pamiętać, że żadna z baterii nie znika całkowicie, zawsze pozostają czy to wężyki przyłączeniowe wody, czy to część wylewki lub korpusu, na powierzchni blatu lub zlewu.

Bateria kuchenna podokienna z wyciąganą wylewką Hansgrohe.  Wyciągana bateria kuchenna z obrotową wylewką Hansgrohe.  Bateria kuchenna składana Tres - stary mosiądz.

 

Bateria podokienna wyjmowana (wyciągana)

Bateria podokienna wyciągana z blatu lub zlewu (w zależności od miejsca montażu) posiada mechanizm, który pozwala na wyjęcie jej z miejsca instalacji i odłożenie na blat lub do komory zlewozmywaka. Nie wymaga to ani zakręcania dopływu wody, ani żadnych specjalnych narzędzi. Po prostu zwalnia się blokadę, podnosi delikatnie do góry i uwalnia baterię z otworu, a następnie odkłada. Węże przyłączeniowe muszą być poprowadzone na tyle luźno, by móc wyciągnąć kran na odpowiednią długość.

Bateria podokienna składana (uchylna/łamana)

Bateria podokienna składana posiada mechanizm, który pozwala na złożenie wylewki baterii i położenie jej na blacie lub zlewie. Zazwyczaj możemy manipulować wylewką w kierunku przód-tył (położenie i powrót do pozycji stojącej) lub na bok. W związku z tym, że pewna część korpusu i tak zostaje nad blatem niezłożona, np. uchwyt, ważne jest, by nie blokowała ona okna. Taki więc rodzaj baterii możemy zainstalować wtedy, gdy okno jest o kilka centymetrów wyżej, niż blat. Inaczej mówiąc – zmierzona wysokość od blatu lub zlewu do skrzydła okiennego powinna być większa niż wysokość nieruchomego elementu baterii, zainstalowanej na tym blacie lub zlewie.

Bateria podokienna chowana w blacie (wciskana w blat, opuszczana)

Bateria podokienna wciskana w blat lub inaczej chowana w nim, posiada mechanizm, dzięki któremu możemy ukryć ją w specjalnej komorze. Wystarczy naciskanie na baterię, by schowała się ona w otworze, umożliwiając otwarcie okna. Zazwyczaj nie chowa się cała wylewka, a tylko jej pionowa część. Dlatego też, w przypadku baterii podokiennych wciskanych, także musimy zmierzyć wysokość blatu/zlewu od skrzydła okiennego, by mieć pewność, że ta część wylewki, która zostanie, pozwoli na swobodne otworzenie okna. Co więcej, po zredukowaniu wysokości baterii, nadal możemy jej wygodnie użyć i np. opłukać kubek czy warzywa.


Jaka bateria podokienna będzie najlepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka bateria podokienna będzie najlepsza, bo zależy to przede wszystkim od potrzeb domowników i możliwości danej kuchni, ale też od aranżacji. Baterie podokienne do kuchni ma w ofercie kilku producentów w tym, Blanco, Hansloren, Hansgrohe, Kludi, Tres, Villeroy&Bosch. Jednak są to różne modele, o odmiennym wyglądzie, różnych systemach chowania czy składania. Przedstawimy szerzej nasze flagowe rozwiązanie, ale i tak odsyłamy do całej kategorii: baterie kuchenne podokienne.

Komplet Invisible: zlewozmywak Hansloren + wciskana bateria

Musimy zacząć od produktu własnego, czyli od nas - marki Hansloren. Zlewozmywak Invisible został zaprojektowany właśnie z myślą o wszystkich osobach, które chcą umieścić zlew pod oknem, a baterie składane czy wyjmowane nie były dla nich przekonujące. Nasza propozycja to komplet, więc z góry wiadomo, że wszystko jest kompatybilne ze sobą. Sam zlewozmywak dostępny jest w wersji z ociekaczem lub bez niego, jest nowocześnie zaprojektowany, bardzo elegancki i najwyższej jakości. To stal szczotkowana. Bateria, którą zastosowaliśmy to bateria chowana w zlewie, wraz z korkiem i syfonem. Kiedy ją wciśniemy, nie ma żadnego elementu wystającego poza linię blatu. Okno otwiera się swobodnie i bez problemu. Można też zakryć drewnianą deską lub szklaną przesłoną strefę zmywania, co jest ostatnio coraz bardziej popularne. 

Zlewozmywak Hansloren Invisible - jedna komora, bateria wciskana w zlew.  Zlewozmywak z chowaną baterią Hansloren Invisible.  Zlewozmywak Hansloren Invisible - zlew z ociekaczem, bateria wciskana z zlew.

 

Baterie podokienne Blanco

Uwagę warto zwrócić tez na baterie podokienne Blanco, które są niezawodne i bardzo dobrze wykonane. Są to w większości wyciągane baterie kuchenne, które w łatwy sposób możemy wydobyć z miejsca montażu i odłożyć na zlew. Ważne jest, by zwracać uwagę na minimalną wymaganą przez producenta wysokość między zlewem a skrzydłem okiennym. Przy każdym modelu jest ona wyraźnie wskazana. Obecnie dla baterii Blanco to zazwyczaj między 4,0 a 4,5 cm.

Wyjmowana bateria podokienna Blanco Daras.  Bateria podokienna wyjmowana Blanco Linus.  Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką Blanco Tivo.

 

Czy warto umieścić zlew pod oknem?

Lokalizacja zlewu pod oknem jest taka sama, jak w każdym innymi miejscu. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak być może przyda się lista atutów wyboru tego miejsca na strefę zmywania, by przekonać się, że warto.

 

Zlew pod oknem – zalety

  • jasna i doświetlona strefa zmywania,
  • naturalne światło w kuchni, a tym samym niższe rachunki za energię,
  • optymalne wykorzystanie przestrzeni w małych mieszkaniach
  • możliwość praktycznego wykonania zabudowy w kształcie litery L lub C, jeżeli tylko takie są możliwe,
  • widok – choć tu wszystko zależy od tego, czy okno wychodzi na ogród, czy na ulicę,
  • możliwość obserwowania podczas zmywania np. bawiących się dzieci lub zwierząt w ogrodzie
  • zmywanie o wiele przyjemniejsze od zmywania z patrzeniem w ścianę lub w szafkę.

Zlew kuchenny przy oknie otwieranym na zewnątrz

W starszym budownictwie lub w niektórych krajach można spotkać okna w kuchni otwierane na zewnątrz. Często z pięknymi okiennicami w stylu prowansalskim. Umieszczając zlew pod takim oknem pasować będzie standardowa bateria kuchenna, nieskładana, gdyż w żaden sposób nie będzie blokować otwierania okna. Natomiast praktyczny model podokienny zawsze będzie ułatwiać dostęp do szyb podczas ich mycia lub do parapetu z kwiatami. Mniej gimnastyki, zwłaszcza, gdy blat jest głęboki.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl