Porady Hansloren
Produkt dnia
Niza Bathco umywalka blatowa dolomitowa 44x25 - 9901L
Niza Bathco umywalka blatowa dolomitowa 44x25 - 9901L
488,00 zł 449,00 zł 396,75 zł 365,04 zł
szt.
Montaż zlewu w cienkim blacie 0

Montaż zlewu w cienkim blacie

Cienkie blaty są coraz bardziej popularne w nowoczesnych kuchniach! Obecnie najwięcej dostępnych jest tych o grubości 10-12 mm. Tylko jak w takim blacie zamontować zlew? I czy taki blat jest w stanie utrzymać zlewozmywak, dodatkowo obciążony naczyniami? Otóż tak. Wszystko jest możliwe. W cienkim blacie można zainstalować zarówno zlew nablatowy, jak i podblatowy; a także zlew ceramiczny, zlew stalowy czy zlewozmywak granitowy. Zobacz jak prawidłowo taki montaż przeprowadzić i jak wyglądają aranżacji takich kuchni!


 

Cienkie i supercienkie blaty kuchenne

Zacznijmy od tego, czym są i czym charakteryzują się cienkie i super cienkie blaty kuchenne. Otóż są to blaty, których grubość wynosi zazwyczaj do około 15 mm (cienkie) i 10 mm (supercienkie). Mówimy tutaj o różnych materiałach, np. drewnopochodny materiał meblarski czy spiek kwarcowy. Nieco grubsze bywają z drewna. Od materiału wykonania zależą później narzędzia używane do obróbki blatu podczas montażu. Mimo tej cienkości, nowoczesne cienkie blaty kuchenne są twarde, solidne i trwałe. Wszystko dzięki bardzo mocnemu sprasowaniu warstw lub twardemu budulcowi. Przykłady cienkich blatów: blaty kompaktowe Forner (10 mm), cienkie blaty Kronospan Slim Line (12 mm), blaty kompaktowe HPL Polyrey (10-12,5 mm), blaty kompaktowe Athlon LAMINart (10-12 mm), cienkie blaty TECHNISTONE (10-12 mm), spieki kwarcowe Laminam.

Montaż zlewu w cienkim blacie

Montaż zlewu w cienkim blacie zalecamy rozpocząć od poznania samego blatu, dobrania do niego odpowiednich narzędzi i przeprowadzenia próby cięcia na elemencie próbnikowym lub na skrawku blatu. Nowoczesne cienkie blaty, zwłaszcza, jeżeli nie pracowaliśmy na nich wcześniej, mogą się różnie zachowywać podczas obróbki parkiem maszynowym, którym dysponujemy.

Wycinamy otwór w blacie. Należy pamiętać, by odległość od brzegu była nie mniejsza niż zazwyczaj 40 mm - należy sprawdzić to w specyfikacji blatu u jego producenta. Można skorzystać z szablonu do wycinania blatu – wręcz jest to wskazane, jeżeli nie robisz tego na co dzień. Przy pomocy ścisków unieruchomisz go i frezarką wytniesz dokładnie taki otwór, jaki jest potrzebny. Do drewnianych cienkich blatów można użyć wyrzynarki. Wielkość otworu zależy od zlewu – w przypadku podwieszanych od spodu musi ona być idealnie taka, jak wewnętrzny rozmiar komory/komór; w przypadku wpuszczanych w blat taka jak zewnętrzne wymiary komory/komór. Jeżeli blat składa się z kilku elementów i montaż przypada w okolicy ich połączenia, zaleca się, by zachować odległość minimum 15 cm od łączenia. W takich wrażliwych materiałach, jakimi są nowoczesne cienkie blaty kuchenne, wycinamy otwory powoli, kilkukrotnie obrysowując frezarką krawędzie, co za każdym razem pogłębia otwór, aż w końcu całkowicie go wydrąża. Po wycięciu otworu fazujemy górną krawędź wyciętego otworu. Wewnętrzną krawędź szlifujemy papierem o granulacji, np. P220. Następnie pozostaje tylko włożenie gumowej uszczelki (jeżeli nie jest zintegrowana ze zlewem) i samego zlewu. Na koniec, zabezpieczamy i unieruchamiamy klipsami montażowymi. Niektórzy producenci przewidzieli dodatkowe mostki, które pomagają przymocować klipsy do bardzo cienkich blatów.

Zlew stalowy do cienkiego blatu Hansloren Box Lux  Zlew stalowy czarny Hansloren Enigma 1,5 komorowy na cienkim czarnym blacie  Zlew Hansloren Invisible

 

Montaż podwieszanego zlewu w cienkim blacie

Aby zamontować zlew podwieszany w cienkim blacie, tak samo musimy wyciąć otwór frezarką i wyszlifować krawędzie. Koniecznie jednak trzeba wybrać taki blat, który odporny jest na wodę. Następnie na spodzie blatu zaznaczamy miejsca, w których zostaną zainstalowane kołki rozporowe zawarte w zestawie do zlewozmywaka. Najprościej po prostu przyłożyć odwróconą misę do blatu i ołówkiem zaznaczyć dziurki w otworach. W wyfrezowanych otworach umieszczamy kołki rozporowe i smarujemy żywicą uszczelniającą okrąg na spodzie blatu, który będzie stykał się z rantem misy zlewozmywaka. Przykładamy zlew, delikatnie poruszamy nim, by żywica została równo rozprowadzona i dociskamy, mocując w wybranej pozycji. W przypadku okrągłych modeli trzeba tutaj zwrócić uwagę na to, by otwór odpływowy znalazł się w odpowiednim dla nas ułożeniu, o ile nie nie jest na środku dna. Na końcu montujemy klipsy dociskowe śrubami. Po odwróceniu blatu zdejmujemy czystą ściereczką nadmiar żywicy, która wypłynęła do wewnątrz misy.

Wycinanie otworu na zlew - o tym pamiętaj!

 • wycinanie zawsze wykonujemy na lewej (spodniej) stronie blatu
 • dopasowujemy narzędzia do materiału, z którego jest wykonany blat
 • szablon zabezpieczamy taśmą, by nie uszkodzić przez przypadek powierzchni blatu, gdy nakładamy i przesuwamy nim po blacie
 • pod blatem zawsze układamy inną płytę, bo podczas wycinania zachować stabilność, a wycinany element nie oberwał się podczas pogłębiania frezu
 • otwór pod okrągły zlew wycinamy wyłącznie przy pomocy szablonu, który poprowadzi frezarkę po okręgu
 • widoczne rzazy po pile można eliminować poprzez delikatne szlifowanie lub polerowanie.

Nie zapomnij także o:

 • Kupując cienki blat i zlewozmywak, zwróć uwagę na grubość blatu i głębokość otworów koniecznych do montażu zlewu. Jeżeli producent zaleca otwory np. 13 mm, a blat jest ultracienki np. 10 mm to niestety elementy nie są dopasowane. Można próbować obejść to dodatkowymi mostkami lub instalacją na klej. Zdecydowana większość naszych zlewów Hansloren, produkowanych pod naszym własnym szyldem, jest jak najbardziej dopasowana do cienkich blatów! Znajdziesz je tu: Zlewozmywaki stalowe Hansloren.
 • Jeżeli blat zabezpieczony jest folią, usuń ją dopiero po montażu zlewu.
 • Zawsze stosuj okulary ochronne, rękawice, a także ochronę ust i nosa.
 • Podczas zakupu zlewozmywaka sprawdź, czy wszystkie elementy montażowe są w komplecie.
 • Z wyciętego elementu blatu możesz wykonać podstawkę lub tacę.

 

Zlew do cienkiego blatu SystemCeram Mera  Podblatowy zlew Hansloren Bianco  Zlewozmywak do cienkiego blatu Blanco Claron

Czy cienki blat utrzyma zlew?

Cienki blat utrzyma zlew, tutaj nie ma się o co obawiać. Najważniejsze, by dobrać odpowiednią długość blatu w jednym kawałku do zlewu, który będziemy instalować. Czyli zachowanie tych granic, np. 15 cm od łączenia jest istotne. Zwracamy jednak uwagę, że specyfika każdego cienkiego blatu jest inna, są to nowoczesne wyroby, przystosowane do kuchni projektowanych i urządzanych w obecnych czasach. Każdy producent wskazuje zalecenia odnośnie do montażu zlewozmywaka w blacie. Jeżeli komuś przychodzi do głowy myśl wspomożenia blatu od spodu dodatkową płytą, celem wsparcia – stanowczo odradzamy. Blaty muszą mieć obustronny dostęp do powietrza, gdyż blokowanie z jednej strony może prowadzić do powstawania różnicy temperatur i wilgotności, a co za tym idzie do wypaczania blatu.

Jeżeli właśnie taki cienki blat w kuchni jest Twoim remontowym marzeniem, chętne podpowiemy, który zlew będzie pasował. W Hansloren na pewno znajdziesz pasujący. Możesz skorzystać z naszych porad na blogu lub skontaktować się z nami. Ostatnio temat cienkich blatów jest u nas na tapecie każdego dnia, więc chętnie podzielimy się tym doświadczeniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl