Porady Hansloren
Produkt dnia
Bateria do zlewu jednokomorowego 0

Bateria do zlewu jednokomorowego

Bateria do zlewu jednokomorowego powinna pasować do stylistyki strefy zmywania i samej kuchni. Nie może utrudniać zmywania dużych naczyń ani nietypowych przedmiotów. W dzisiejszych czasach zawracamy także uwagę na jej ekonomiczność – nowoczesne funkcje pozwalają oszczędzać wodę, podczas pracy. Oto najważniejsze informacje, które powinieneś znać, wybierając baterię do zlewozmywaka.


 

Sposoby montażu baterii kuchennych

Zlew jednokomorowy zazwyczaj ma jeden otwór na baterię. Oznacza to, że należy wybrać baterię instalowaną tylko w jednym punkcie. Takie są modele jednouchwytowe, część dwukurkowych. Bardziej zaawansowane modele, z dodatkowymi wylewkami lub funkcjami, mogą wymagać wywiercenia dodatkowych otworów. Bardzo często można to zrobić u samego producenta, informując o tym już na etapie zamówienia zlewu. Natomiast nie każdy zlewozmywak będzie miał miejsce na ewentualne dodatkowe otwory. Modele bardzo małe należy zestawiać ze standardowymi bateriami. Alternatywą jest wybór baterii instalowanej w blacie lub na ścianie.

Nablatowa bateria do zlewu jednokomorowego Hansloren Sofia.  Ścienna bateria do zlewu jednokomorowego Roca.  Podtynkowa bateria do zlewu jednokomorowego Axor.

 

Niska bateria do zlewu jednokomorowego

Niegdyś dość popularnym wyborem bywała niska bateria do zlewu jednokomorowego. Rozwiązanie to jest praktyczne, minimalistyczne, idealne dla tych, którzy nie chcą, by strefa zmywania rzucała się w oczy. Pamiętajmy o tym, by wybrać mimo wszystko odpowiednio wysoki model, który będzie kierować strumień mniej więcej na środek zlewu. Świetnym udogodnieniem jest wyciągana wylewka, która zwiększa zasięg kranu. 

 

Stojąca bateria do zlewu jednokomorowego

Baterie sztorcowe najbardziej przypadły do gustów użytkowników w ostatnich latach. Wysoka funkcjonalność, bardzo elegancki design, szeroka gama kolorystyczna i możliwość dopasowania do każdego zlewozmywaka - to kluczowe ich atuty. Taka bateria przy zlewie jednokomorowym wygląda nowocześnie. Wybór jest duży - modele jednouchwytowe, dwuuchwytowe, takie w których spust wody jest z boku, albo od góry, a nawet te działające w oparciu o dotyk. Są też takie z opcją tymczasowego demontażu, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Niska bateria do zlewu jednokomorowego Blanco Bravon.  Niska bateria do zlewu jednokomorowego Schock.  Wysoka bateria do zlewu jednokomorowego Villeroy&Boch

 

Bateria dobrana do głębokości zlewu

Wybierając baterię do zlewu jednokomorowego, zwróć uwagę na dopasowanie jej do głębokości komory zlewozmywaka. Źle dopasowana wylewka może utrudniać umycie większych naczyń czy garnków. Zasada jest taka: im płytsza komora w zlewozmywaku, tym wyższa wylewka u baterii. Przykład: komora do 13 cm powinna być łączona z baterią sztorcową w kształcie F lub L; komory powyżej 13 cm można zestawiać z bateriami w kształcie U lub bateriami niskimi.

 

Bateria w kształcie L Villeroy&Boch Cosi Sky.  Bateria w kształcie U Paffoni Light  Bateria w kształcie F Grohe Eurostyle Cosmopolitan.

Dopasowanie baterii i zlewu pod względem materiału

Wybierając baterię do zlewu jednokomorowego, pamiętajmy też, by zwracać uwagę na materiały. Do stalowego zlewu nie będzie pasować bateria granitowa. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się chrom lub chromowe wykończenie. Z kolei w drugą stronę – granitowy zlewozmywak i stalowa bateria – to mariaż bardzo udany. Tym bardziej, gdy kran ma matowe wykończenie, np. stal szczotkowana. Oczywiście granit można także zestawiać z granitem, czyli zlewozmywak granitowy i bateria z tego materiału. Jeżeli zależy nam na dokładnie takim samym kolorze, dopytajmy sprzedawcę lub sprawdźmy specyfikację producenta, by mieć pewność, że dobrze wybraliśmy. Z kolei zlewy ceramiczne elegancko wyglądają w połączeniu z błyszczącymi bateriami chromowanymi. 

Bateria kuchenna w kolorze kawy Blanco.  Biała bateria kuchenna Bianco.  Bateria kuchenna w kolorze trufli Bianco.

 

Złote baterie kuchenne i modele retro

Szczególną kategorię baterii stanowią wyjątkowe baterie kuchenna retro i te w kolorze złotym. Często są stosowane właśnie przy zlewach jednokomorowych, gdzie są bardzo wyraźnie widoczne. Dość istotne jest, by wybierając takie krany pamiętać, że taka stylistyka powinna być kontynuowana także w osprzęcie – korek automatyczny, przelew, syfon. Jeżeli zdecydujesz się na retro baterię kuchenną z dwoma kurkami, zadbaj o to, by strefa zmywania nawiązywała do dawnych lat. Baterie jednouchwytowe są zazwyczaj bardziej modernistyczne. Jeżeli wybór padnie na mniej typową barwę – różowe złoto czy mosiądz, niech w kuchni pojawią się także korespondujące dodatki.

Retro bateria do zlewu jednokomorowego Blanco.  Retro bateria do zlewu jednokomorowego Villeroy&Boch.  Retro bateria do zlewu jednokomorowego Kludi.

 

 

Bateria do zlewu jednokomorowego pod oknem

Jeżeli zlew jednokomorowy zainstalowany jest pod oknem, zazwyczaj polecamy przejrzeć baterie podokienne i znaleźć wygodne dla siebie rozwiązanie. Mowa tutaj o modelach składanych, wyciąganych lub chowanych. Za pomocą jednego ruchu ręki dokonuje się częściowego demontażu kranu, by móc swobodnie korzystać z okna. Szczegółowo temat opisaliśmy tutaj: Baterie podokienne do kuchni. Z takim kranem zlew jednokomorowy zdecydowanie nabiera maksimum funkcjonalności, bo, po schowaniu/złożeniu baterii, jest niczym nieograniczony, a co za tym idzie, można umyć w nim nawet wysokie przedmioty.

Wyciągana wylewka to atut

Bateria z wyciąganą wylewką to bardzo użyteczna sprawa. Zakładając, że zlew ma jedną komorę, bo nie będziesz dużo zmywać ręcznie, gdyż masz zmywarkę, taka wylewka ułatwia funkcjonowanie w kuchni. Nawet gdy w zlewie są delikatne naczynia, które nie mogę zostać umyte mechanicznie, lub szklane butelki czy garnki, wymagające ręcznego czyszczenia, wciąż możesz napełnić garnek wodą, opłukać warzywa w misce czy podlać kuchenne zioła. Bateria z wyciąganą wylewką pozwala operować źródłem wody bez ograniczeń.

Bateria chowana w zlewie Hansloren Invisible.  Bateria do zlewu jednokomorowego wyjmowana Blanco.  Bateria do zlewu jednokomorowego z wyciąganą wylewką Blanco.

 

Oszczędzaj, zmywając ręcznie

Zawsze, prędzej czy później, pojawia się kwestia pieniędzy. Nawet jeżeli nie zmywasz za często, odpowiednio wybrana bateria do zlewu kuchennego, obniży koszta tej czynności. Warto wybierać modele wyposażone w perlator, który napowietrza wodę, sprawiając, że zużywamy jej średnio o 15% mniej. Nie zobaczysz tej różnicy oczami, ale na rachunku – owszem. Nowoczesne baterie kuchenne z trybem eco lub oszczędnym, automatycznie przybierają ustawienia, w których są najbardziej ekonomiczne – mogą dostosowywać temperaturę wody i/lub jej strumień.

Jak dopasować baterię do zlewu?

Jeżeli zastanawiałeś się, jak dopasować baterię do zlewu jednokomorowego, mamy nadzieję, że choć trochę ułatwiliśmy rozważania. Zwracaj uwagę na dopasowanie stylistyk i zachowanie użyteczności. Zawsze polecamy kupować od razu komplet zlew + bateria, bo wtedy możemy powiedzieć Ci, czy są kompatybilne i czy będą dobrze wyglądać. Jeżeli wahasz się między któryś modelami, nie masz pewności, to zapraszamy do kontaktu, na pewno pomożemy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl